50.) She's A Woman (1964) - Szerző: McCartney - Kislemez
A She's A Woman nem került fel egyik albumra sem, csak az I Feel Fine kislemez B oldalán jelent meg. Szinte teljes egészében Paul írta. Zeneileg nem nagy eresztés de a dallam jó és nagyon szeretem benne McCartney vokálját. Elismerésre méltó!
49.) All My Loving (1963) - Szerző: McCartney - Album: With The Beatles
Ez egy instant sláger a Beatles korai időszakából. Paul írta. Nagyon tetszik a pörgős ritmusa, fülbemászó dallama, szerintem ez az egyik leginkább jellemző dal a klasszikus évekből, ami még ma is baromira jól szól McCartney élő koncertjein.
48.) All You Need Is Love (1967) - Szerző: Lennon - Album: Magical Mystery Tour
Ennek a nagyszerű hippi himnusznak is beillő dalnak az érdekessége hogy a világ első globális műholdas körkapcsolásának alkalmából írta John. Ez volt Nagy Britannia hozzájárulása az egész napos műsorhoz, melyben a Beatles egy kisebb közönséggel és vonósokkal élőben adta elő a számot. A Beatles egyik legismeretebb slágere lett belőle amiben több korábbi slágerüket is megidézik.
47.) Lucy In The Sky With Diamonds (1967) - Szerző: Lennon - Album: Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band
Gyönyörű pszihedelikus hangzású Lennon kompozíció. Nagyon szeretem. John szerint a dalszöveget kisfia egyik rajza ihlette. Mikor megkérdezte Juliant hogy mit ábrázol a kép, akkor azonnal rávágta: "Lucy az égben, gyémántokkal." Bizonyos zenekritikusok viszont a kezdőbetűket összeolvasva (L.S.D.) "rájöttek" hogy ez biztosan kábítószer hatása alatt íródott.
46.) Come Together (1969) - Szerző: Lennon - Album: Abbey Road
John egyik legkeményebb, szinte tökéletes blues-os hangzású rock száma. Remek gitárszólamokkal, Paul erőteljes basszus játékával nagyon népszerű lett. Kislemezként is megjelent és nagyon sokan feldolgozták. Egyike volt azon kevés Beatles dalnak amit John kevés élő koncertjén is előadott.
45.) Blue Jay Way (1967) - Szerző: Harrison - Album: Magical Mystery Tour
George szinte álomszerű hangzású indiai hangszereket és egy rakás izgalmas effektet tartalmazó felvétele az egyik legjobb példája a Beatles pszihedelikus korszakának. A dalszöveg egyébként egy megtörtént esetet dolgoz fel, amikor George Los Angelesben a címadó ködös utcácskában várakozott egy barátjára és közben majdnem elaludt. Nagyon bírom a hangzását.
44.) Misery (1963) - Szerző: Lennon/McCartney - Album: Please Please Me
Egy újabb instant sláger, ami még az első albumon jelent meg. Paul és John közös szerzeménye. A pofonegyszerű szövegű alig 2 perces dalocska mégis nagy kedvencem annyira fülbemászó, vokál orientált dallama van. Egyik tökéletes példája a korai Lennon/McCartney kompozícióknak. Végre megkapták az első albumra szóló lemezszerződést és gyorsan kellettek rá eredeti dalok ezért hát "összedobtak" párat. Számomra elképesztő hogy a kisujjukból tudtak ilyen remek kis nótákat kirázni.
43.) I Am The Walrus (1967) - Szerző: Lennon - Album: Magical Mystery Tour
John egyik emblematikus dala: a "rozmáros". Még egy szürreális videóklipp is készült hozzá. Tökéletesen beleillik az album többi pszihedelikus száma közé. Remekül dúdolható, jó kis bulizós nóta. Egyébként bevallottan LSD hatása alatt íródott. A tökéletesen értelmetlen szöveggel John a komoly zenekritikusokkal akart kiszúrni akik mély irodalmi elemzéseknek vetették alá a korábbi dalszövegeiket és ettől tök vicces lesz! "Sárga puding csöpög egy döglött kutya szeméből" "Nézd hogy futnak, mint disznók a fegyverből" ... hogy csak két példát említsek.
42.) I'm So Tired (1968) - Szerző: Lennon - Album: The Beatles (White Album)
Egyik kedvencem mert annyira bele tudom élni magam a dalszövegbe ami Lennon álmatlanságáról szól. Indiában íródott Maharishi táborában eltöltött hetek alatt és a szövegből megtudhatjuk hogy John álmatlanságának egyik oka hogy állandóan egy bizonyos nőn pörgött az agya, aki bizony nem a felesége volt Cinthya aki vele volt a táborban, hanem amint később kiderült: Yoko.
41.) Hold Me Tight (1963) - Szerző: McCartney - Album: With The Beatles
Egy újabb fülbemászó dallamú pörgős sláger a klasszikus korszakból, ami még ma is baromira jól szól. Paul egyik legkorábbi szerzeménye amit szintén csak úgy "összedobott" Jóval zenekar befutása előtt 1961-ben már rendszeresen játszották a klub-koncerteken. Kár hogy nem maradt fenn erről felvétel, akkoriban még nem ebben a "jólfésült" hangzásban hanem sokkal "rockerebb" stílusban játszottak. Valahogy úgy szólhatott ahogy az Acorss The Universe című filmben feldolgozták. Keressetek rá!
40.) The Fool On The Hill (1967) - Szerző: McCartney - Album: Magical Mystery Tour
Nagyon kellemes dallamú zongora központú dal, amiben nagyon jól szól még a fuvola is. Paul szerzeménye egy bolondnak nézett ámde bölcs emberről szól. Elmondása szerint Maharishi jógi volt a dal egyik ihletője. Liverpoolban írta apja házában egy zongorán. Mindig a kedvenceim közé tartozott. Ezen a listán most a 40. helyig jutott!
39.) Here Comes The Sun (1969) - Szerző: Harrison - Album: Abbey Road
George egyik legismertebb szerzeménye. Még ma is nagyon népszerű: a spotify statisztikái alapján ez a legtöbbet streamelt Beatles szám jelenleg. Harrison akusztikus gitárra írta ezt a gyönyörű, remekül dúdolható dallamot barátja Eric Clapton vidéki házának kertjébe ahová az Appel céges taposómalomból vonult vissza. Később szinte mindegyik élő koncertjén előadta.
38.) If I Fell (1964) - Szerző: Lennon - Album: A Hard Days's Night
John elmondása szerint ez volt az első próbálkozása hogy egy igazi szentimentális balladát írjon. Nekem nagyon tetszik. Nagyon szépen harmonizál John és Paul közös vokálja. Egyszerű hangszerelését is kedvelem: Kizárólag akusztikus gitárok és dob.
37.) Yellow Submarine (1966) - Szerző: Lennon/McCartney - Album: Revolver
John és Paul közös szerzeménye. Gyerekdalnak íródott és nagyon népszerű, listavezető kislemez lett belőle. Vicces hogy több zenekiritkus különféle kódolt politikai állásfoglalást, mások a kábítószer népszerűsítését látták bele a szövegbe. Pedig csak egy sárga tengeralattjáróról szól. Nagyon szeretem Ringo vokálját és a remekül énekelhető dallamot. Két évvel később egy egész estés rajzfilm készült a dal köré.
36.) Glass Onion (1968) - Szerző: Lennon - Album: The Beatles (White Album)
Remek bulizós hangulatú popdal Johntól, amiben ismét azt tűzte ki célul hogy a szöveggel alaposan összezavarja a zenekritikusokat és a fanatikus rajongókat akik állandóan "túl-elemezték" a szövegeket és sokszor még visszafelé hallgatva is különféle értelmezéseket kerestek. Nagyon tetszik ahogy a szövegben és a zenében is egy csomó korábbi Beatles dalra utalgatnak benne.
35.) You Never Give Me Your Money (1969) - Szerző: McCartney - Album: Abbey Road
Ez a nagyon szép, izgalmas szerkeztű dal több műfaji váltáson megy keresztül és ezt szeretem benne. Zongorára íródott balladaként indul, végül egy remek rockdalként fejeződik be. Paul a Beatles feloszlásához vezető pénzügyi céges problémák hatására írta és az utolsóként felvette Abbey Road album több dalból álló egyvelegének nyitó száma volt ez.
34.) Revolution (1968) - Szerző: Lennon - Kislemez
Ez egy nagyon komoly elektromos gitár szólókkal tarkított hard rock szám, szuper fülbemászó dallammal. Ezért szeretem annyira. John egyik első politikai dalszövege amiben egyetértését fejezi ki a balos tüntetők céljaival, de szerinte a társadalami változást csak erőszakmenetesen kéne elérni. Kapott miatta hideget és meleget is. A dalt több változatban is felvették. Az albumra egy lassabb blues-os stílusú verzió került fel.
33.) The Ballad Of John And Yoko (1969) - Szerző: Lennon - Kislemez
Ez a remekül dúdolható popdal lett a Beatles utolsó listavezető kislemeze Angliában. John a Yokoval kötött házasságát és az azt követő nagy média érdeklődés övezte nászútjuk történetét meséli el benne. "A végén még keresztre feszítenek" sora miatt az USA-ban több rádióadó betiltotta, de ennek ellenére is Top 10-es sláger lett belőle. John a nászútjáról hazatérve égett a vágytól hogy azonnal stúdióba vihesse és kiadathassa. Mivel éppen akkor csak Paul ért rá, a felvételen csak ketten hallhatóak: Paul dobol, zongorázik, basszus gitározik.
32.) Honey Pie (1968) - Szerző: McCartney - Album: The Beatles (White Album)
Azt szeretem a Beatles-ben hogy számos zenei műfajban kipróbálták magukat és mindegyikben sikerült valami különlegeset alkotni. McCartney itt a 30-as évek báli zenekarainak stílusát próbálta utánozni és szerintem remekül sikerült. Nagyon jól szól a fülbemászó dallam a klarinét és szaxofon kísérettel, de Paul szuper vokáljára is felhívnám a figyelmet. Nagyon szeretem!
31.) And I Love Her (1964) - Szerző: McCartney - Album: A Hard Days's Night
McCartney egyik nagyon szép gitár központú balladája. John jegyezte meg róla később hogy ez egyértelműen a Yesterday előfutára és szerintem is van benne igazság. Én ezt sokkal jobban szeretem. Nagyon tetszik a dallam. Az elején hallható gitár szólót George írta. Ez nagyon tetszett Paulnak mivel egy új szintre emelte dalt.
30.) Girl (1965) - Szerző: Lennon - Album: Rubber Soul
John újabb szép balladája, ami zenei szempontból már jóval komplexebb. A gitárjátékban görög zenei motívumok fedezhetőek fel. Én a legjobban John vokálját szeretem ebben. A szöveg nem egy konkrét lánynak szól hanem inkább csak egy elképzelt tökéletes szeretőnek akit végül Yoko-ban talált meg.
29.) Penny Lane (1967) - Szerző: McCartney - Album: Magical Mystery Tour
Paul egy létező liverpooli utcáról nosztalgiázik ebben a dalban ahol John-al és Gorge-al gyakran találkoztak iskolás korukban. Nagyon szeretem a fülbemászó remekül dúdolható dallamát. A hangszerelésében pedig már egy csomó érdekes megoldással kísérletezett a stúdiózenekarrá váló banda. A fúvósok és a különböző effektek nagyszerű hangzást kölcsönöznek ennek a népszerű slágernek. Promóciós céllal készült hozzá egy kisfilm is, amit az egyik legkorábbi mai értelemben vett videóklippnek lehet tekinteni.
28.) Piggies (1968) - Szerző: Harrison - Album: The Beatles (White Album)
Ez a különleges dal első hallásra egy gyerekdalnak tűnik, valójában viszont George egy összetett politikai kommentárnak szánta. Orwell Állatfarm című regényéből vett hasonlatokkal példázza a világban eluralkodó kapzsiságot és a jelen lévő osztálykülönbségeket. Én a legjobban a dallamát és az érdekes hangszerelését szeretem. Egy barokk stílusú csemballót is hallhatunk a felvételen. A dal hátteréről részletesebben is írtam már a facebookon.
27.) I'm Only Sleeping (1966) - Szerző: Lennon - Album: Revolver
John alvásról szóló dala simán odaállítható az "I'm So Tired" című témába vágó szerzeménye mellé. John szeretett aludni, mégpedig sokat. Gyakran Paul keltette fel hogy neki kéne már állni dalokat írni. Az egyik ilyen alkalommal született meg ez nóta. Ugyanazért szeretem mint a másikat is: Nagyon jól átélhető érzésről énekel és ezt valahogy a dallam is kifejezi. A hangszerelése is nagyon jó lett. Először használnak benne visszafelé játszott gitár riffeket. Nagyon érdekes.
26.) Hello, Goodbye (1967) - Szerző: McCartney - Album: Magical Mystery Tour
Ez a remek popdal engem mindig a Penny Lane-re emlékeztet. Nagyjából ugyanakkor született mindkét szám és ugyanazért szeretem is őket: Remek fülbemászó dallam és izgalmas hangszerelés. A dal végén egy előre meg nem írt improvizáció hallható. A szöveg is hasonló körülmények között született: Paul énekelt egy szót találomra és megkérte egy barátját hogy mindenre énekelje az ellenkezőjét. A videóklipp szerintem mindenki emlékezetébe beégett.
25.) Lovely Rita (1967) - Szerző: McCartney - Album: Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band
Ez a remekül hangszerelt laza kis popdal első hallásra egy sokadik szerelmi vallomás egy Rita nevű lánynak, pedig a szövege valójában a parkolás nehézségeiről is szól. Rita egy "meter-maid" ami az angol szlengben a női parkolóőröket jelenti. A legenda szerint Pault az Appel stúdió előtt bűntette meg egy Meta Davis (akinek neve érdekes módon alliterál a "meter" szóra) nevű prakolóőr, és ez volt az inspiráció.
24.) Getting Better (1967) - Szerző: McCartney - Album: Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band
Újabb remek dallamú vokál központú dal a Sgt. Peppers albumról. Paul írta, de a szöveg egy része Johntól származik, amiben olyan nyíltsággal vall arról hogy régebben erőszakoskodott, sőt meg is ütötte barátnőit ami manapaság elképzelhetetlen lenne. A dalnak persze pozitív kicsengése van, hisz arról szól hogy minden egyre jobb lesz.
23.) Back In The U.S.S.R. (1968) - Szerző: McCartney - Album: The Beatles (White Album)
Ez a pörgős bulizós rock and roll sláger egy paródiának készült Chuck Berry "Back In The USA" című számára volt egyfajta válasz. Paul úgy gondolta túl sok amerikát fényező dal készül a popszakmába ezért ő akart írni egyet a Szovjetúnió pozitív oldaláról. Egy kém szemszögéből írja le hogy milyen érzés lehet egy hosszú Miami Beach-en töltött küldetés után hazatérni a szeretett Szovjetunióba. Ugyanakkor a Beach Boyst is parodizálta hisz olyan stílusban énekel az ukrán, grúz, meg moszkvai lányokról mint a Beach Boys a "California Girls"-ről. Még ma is remekül szól Paul élő koncertjein.
22.) I Want You (She's So Heavy) (1969) - Szerző: Lennon - Album: Abbey Road
Nagyon szeretem ezt a különleges hosszú, közel nyolc perces blues-os hangzású kemény rockszámot. John dala az egyik utolsó volt aminek a felvételein mind a négy Beatles tag közreműködött. Nagyon komoly elektromos gitár szólamok hallhatóak benne, amit nagyrészt John játszott fel. Nagy kár hogy sohasem adták elő élőben koncerten.
21.) Happiness Is A Warm Gun (1968) - Szerző: Lennon - Album: The Beatles (White Album)
Zseniális dal, aminek három jól hallhatóan elkülönült része van, mivel John három félkész szerzeményéből rakta össze. Nagyon szeretem ahogy a melankólikus kezdésből egy kemény rockszámba fordul át amiben kiteljesedik Lennon vokálja. A szöveg több értelmű: első hallásra a fegyverek szeretetéről szól, de ugyanakkor John Yoko iránti szexuális vonazalmára is utal. Kézenfekvőnek tűnik még a heroin használattal is párhuzamot vonni, de John tagadta hogy erről szólna.
20.) The Continuing Story Of Bungalow Bill (1968) - Szerző: Lennon - Album: The Beatles (White Album)
Nagyon tetszik a hangulata ennek a Lennon dalnak. Olyan mint valami amerikai népdal. A szövege vicces de van benne valami tragikus felhang is. Ez is az Indiai kirándulás idejéből eredeztethető és egy létező személyről szól: egy gazdag amerikairól aki szintén Maharishi táborában szált meg egy luxus bungallóban de a meditáció helyett ő inkább tigrisre vadászott a dzsungelben. A felvételen hallható ahogy egy sort a szövegből Yoko énekel fel. Egy a két Beatles felvétel közül, ahol az eredeti tagokon kívül más személy vokálja is hallható.
19.) In My Life (1965) - Szerző: Lennon/McCartney - Album: Rubber Soul
Ez a szinte tökéletes nosztalgikus hangulatú dal főként John műve. A szöveget teljes egészében Liverpoolban töltött fiatalkorán meditálva írta. A dallamon még Paul is dolgozott. A különlegességét nagyban emeli hogy a hangszerelésnél egy barokk stílusú csemballót is használtak amin a producer Geroge Martin játszik. Az egyik legjobban sikerült Beatles dal. Nagy kedvencem.
18.) Sexy Sadie (1968) - Szerző: Lennon - Album: The Beatles (White Album)
John remek kis beszólogatós dala úgy tűnhet hogy valami lányról szól, csakhogy ez elég távol áll az igazságtól. Ez is az indiai kirándulás hatására íródott és Maharishi jógiról szól akit kezdetben egy bölcs gurunak tartottak akitől a transzcendentális meditációt sajátíthatják el. A közös meditáció viszont családóssal zárult mert kiderült róla hogy visszaélt a helyzetével is fiatal lányokat csábított el. Ezek a vádak nagy botrányt kavartak bár sohasem sikerült rábizonyítani.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése