Paul McCartney - Top 50

50.) In Liverpool (2008) - Kiadatlan dal

Ez egy igen ritka kiadatlan dal, amiről tudomásom szerint csak egy alkalommal készült egy nem túl jó minőségű felvétel egy 2008-as Liverpooli koncert alkalmával. Gyönyörű akusztikus gitáron írt és előadott dal, aminek igazán figyelemre méltó önéletrajzi ihletésű szövege van. Még 1991-ben íródott, valószínűleg az akkoriban készült Liverpool Oratórium hatására, ami szintén némileg önéletrajzi ihletésű opera volt. Nagyobb figyelmet érdemelne ez a dal. Kár hogy sohasem vették fel stúdióban.


49.) Silly Love Songs (1976) - Album: Wings At The Speed Of Sound

A Wings korszak egyik legnagyobb slágere volt ez a buta kis szerelmes dal. Ezzel a dallal azoknak a zenekritikusoknak (köztük John Lennon-nak) szeretett volna üzenni akik azzal vádolták Paul-t hogy túl sok ilyen súlytalan, butácska csöpögős szerelmes dalt ír. Paul viszont ezt szívesen felvállalja: "Lehet őket butának nevezni, de mégis mi baj lenne velük? Mindenki szereti a szerelmes dalokat." És neki lett igaza. A kislemez öt hétig vezette az amerikai slágerlistákat. Zeneileg is nagyon jó szerintem: van egy kis diszkós hatása is. 


48.) Mary Had A Little Lamb (1972) - Kislemez

Ez a korai Wings korszakból származó csak kislemezként megjelent dal, egy régi gyerekdalon alapszik. Paul kislányának Mary-nek szeretett volna írni valamit és ez egy kézenfekvő megoldásnak bizonyult. Szerintem nagyon aranyos lett, imádom a jól dúdolható dallamát. A kritikusok az ártalmatlan dalszövegbe valamilyen mögöttes mondanivalót láttak bele. Mivel az előző két kislemezt politikai és egyéb okok miatt letiltotta a BBC, szerintük Paul ezzel próbált üzenni prűd cenzoroknak.


47.) This One (1989) - Album: Flowers In The Dirt

Szuper, vidám hangulatú sláger nóta a Flowers In The Dirt albumról. Alapjában véve egy sokadik szerelmes dal, aminek a szövege egy szójátékra épül. A This One (Ez az) és This Swan (Ez a hattyú) kiejtve úgyanúgy hangzik, így ennek a kettős értelmével játszadozik el. Elég érdekes lett a videóklipp is amiben szintén fontos szerepet kap a hattyú és a Krisna mozgalom jelképrendszere. Nagyon szeretem!


46.) The Lovely Linda (1970) - Album: McCartney

Ez a nagy bánatomra csak 46 másodperces kis szösszenet Paul első és teljesen önállóan készített szólóalbumának nyitódala. Valójában ez volt az első felvétel ami otthoni körülmények között készült az albumhoz. Paul éppen próbálgatta a vadiúj házi négysávos felvevő berendezését és improvizált egy kis dalt. Elképesztőnek tartom hogy bármikor amikor gitár kerül a kezébe ilyen kis félkész dalok pattannak ki a fejéből. Mindig sajnáltam hogy nem fejlesztette tovább. Nagyon szép.


45.) It's Not On (1982) - Studio Demo

Ez egy kiadatlan demó, amit 1982-ben a Pipes Of Peace album munkálatai közben vettek fel, de nem találták elég jónak hogy felkerüljön a lemezre. Kár érte, mert nekem nagyon tetszik. Ez egy kísérletezgető szám, érdekes hangszereléssel, hangeffektekkel, szokatlan stílus és dallamváltásokkal. Érdekessége hogy még a producer George Martin is játszik, sőt vokálozik benne egy kicsit. A szövege olyan mintha a lemez egy másik dalának az Avarege Person folytatása lenne. 


44.) C'Mon People (1993) - Album: Off The Ground

Klasszikus nagy ívű McCartney sláger, némi politikai mondanivalóval. A dalt egy jamaicai szálloda zongoráján komponálta, majd megkereste vele a legendás Beatles producert és barátját George Martint, aki már csak némi unszolásra vállalta a munkát, a visszavonulását tervezte. Így aztán ez az egyik utolsó McCartney dal, aminek a felvétele az Abbey Road-on készült George Martin felügyelete alatt. 


43.) Flaming Pie (1997) - Album: Flaming Pie

Az 1997-es album címadó dala egy remek zongora alapú rock and roll szám, aminek a szövege egy Beatles legendát jár körbe. A zenekar nevének eredetére John egyszer egy interjúban azt a magyarázatot adta hogy egy látomásában megjelent egy ember aki egy lángoló pitében ült, és azt mondta: "Mostantól legyen a nevetek Beatles!" A dal szövegében Paul arra utal hogy ő volt a lángoló pitében ülő ember. 


42.) My Brave Face (1989) - Album: Flowers In The Dirt

A Flowers In The Dirt album egyik legnagyobb slágere. Elvis Costelloval közös szerzemény, az unszolására Paul a Beatles időkben használt legendás Höfner basszus gitárját használta a dal felvételekor, ami egyébként igen csak emlékeztet egy klasszikus Beatles dalra. Vidám, pörgős popdal, szuper basszus szólamokkal, jól énekelhető refrénnel. A közös zeneszerzés folyamatáról érdekes hang és videófelvételek maradtak fenn. Megtalálhatók a youtube-on.


41.) The End Of The End (2007) - Album: Memory Almost Full

Egy újabb gyönyörű zongorára íródott ballada, aminek az értékét a különleges témája növeli. Paul írt egy dalt a saját haláláról, arról hogy miként emlékezzenek rá a barátai, rokonai amikor meghal. Az inspirációt George Harrison halála jelentette. Amikor Ringo és Paul meglátogatták néhány héttel a halála előtt, George jókedvű volt, viccelődött és régi történeteket elevenített fel. Nagyon szeretem a dallamát és az egyszerűségét.


40.) C Moon (1972) - Kislemez

Ez egy érdekes és fülbemászó dallamú sláger amiben Paul a reggae stílussal kísérletezik. Szerintem elég jól működik is, nagyon bírom a váltakozó ritmusát és a szokásosan minőségi háttérvokálokat. Csak kislemezen jelent meg, de nem nagyon zavart sok vizet a slágerlistákon. Utólag mégis kultikus sláger lett belőle, ami majdnem minden válogatáslemezre felkerült, és a mai napig előfordul a koncerteken.


39.) Pipes Of Peace (1983) - Album: Pipes Of Peace

Paul emlékezetes slágere az 1983-as albumról, izgalmas hangszereléssel amit a legendás Beatles producer George Martin felügyelt. A béke-dal az UNICEF felkérésére született és szerintem nagyon jó lett, remekül kapcsolódik az előző évben megjelent Tug Of War-hoz. Nagyszabású videoklipp is készült hozzá, amiben Paul az első világháború egy emlékezetes eseményét a karácsonyi fegyverszünetet dolgozza fel, a lövészárkokban harcoló katonák szempontjából, amiből kettőt ő alakít.


38.) Jenny Wren (2005) - Album: Chaos And Creation In The Backyard

Ezt a csodálatos balladát is egy szál akusztikus gitáron írta Paul. Ilyenkor csak kimegy valahova a természetbe, ebben az esetben mindentől távol eső kis kanyonban, leül és gitározgat mivel hogy szeret gitározni. Az olyan dalok jártak fejében mint a Blackbird, vagy a Mother Nature's Son. Hasonló hangulatban érezte magát, és egyszercsak megszületett a Jenny Wren dallama. A kész dal különleges hangulatát a ritka örmény fafúvós hangszerrel a dudukkal tették emlékezetessé.


37.) Golden Earth Girl (1993) - Album: Off The Ground

Ismét egy csodálatos dallamvilágú McCartney gyöngyszem, ami nem sokkal Paul első komolyzenei projektje közben a Liverpool Oratórium készítése során született. Eleinte az oratórium részének szánta, de végül mégis a következő szóló albumon jelent meg. Carl Davis írt hozzá nagyzenekari kíséretet és Paul ötlete nyomán fuvola és oboa is került a dalba ami sokat dob a hangulatán! Nagyon szeretem.


36.) She's My Baby (1976) - Album: Wings At The Speed Of Sound

Ez itt megint egy remek, jól táncolható sláger, ami szintén a disco stílusra hajaz. Egy könnyed dúdolható dallama van, a basszus nagyon frankón az előtérbe van helyezve, ami nagyon tetszik nekem! A dal címzettje természetesen Linda McCartney. 1998-as halála után készült belőle egy komolyzenei változat is, amit a temetésen is játszottak és később egy albumon is megjelent.


35.) Magneto And Titanium Man (1975) - Album: Venus And Mars

Ki gondolta volna hogy Paul McCartney a Marvel képregények lelkes olvasója? Ezt a dalt a képregények iránti rajongása inspirálta. A zene tetszik igazán ami a funky, disco stílusra emlékeztet, valamelyest szokatlan volt ez akkoriban a Wings-től. Mint a legtöbb dalban, itt is sokat dobnak a hangulatán a háttérvokálok. A szöveg érdekes történetmesélős narratívája is képregény történetekre emlékeztet.


34.) Rock Show (1975) - Album: Venus And Mars

Ez a szuper rock and roll nóta szinte "egybenőtt" a Venus And Mars című rövidke dallal, mivel az albumon és a koncerteken is egyvelegként szoktak szólni. A dal több féle verzióban elérhető, nekem a legjobban ez a több mint hét perces korai stúdió változat tetszik igazán. Ez még nincs tele effektetkkel, pont úgy szól ahogy élőben a stúdióban feljátszották. Minden hangszer külön külön is nagyszerűn hallgatható. Nagy jó kis koncert sláger ez!


33.) New (2013) - Album: New

Paul 2013-as albumának címadó dala a bizonyíték hogy hetven éves kora felett sem felejtett el igazán fülbemászó dallamokat írni. A New egy remek feel-good sláger. Egy este londoni lakásában leült a legrégebbi családi zongorájához, ami még az apjáé volt és ahogy mondani szokta: "a dal csak megírta önmagáta..." Hihetetlen hogy McCartney ilyen dalokat szinte percek leforgása alatt ráz ki a kisujjából. A videón az egyik tv-ben előadott élő változat!

32.) Dance Tonight (2007) - Album: Memory Almost Full

Egy újabb pofon egyszerű, egy szál mandolinon íródott dal, amit csak amolyan kis "ujjgyakorlatként rittyentett" és azonnal sláger lett belőle. Paul az újonnan vásárolt manodlinján tanulgatott játszani és dallamokat farigcsálni a konyhában. Akárhányszor megszólaltatta, az akkor négy éves lánya Beatrice mindig odaszaladt és táncra perdült. Így aztán őt szórakoztatva ez a dal is csak "megírta önmagát" ahogy szokta mondani. Emlékzetes videoklipp is készült hozzá!



31.) Calico Skies (1997) - Album: Flaming Pie

Újabb remek példa McCartney hihetetlen dalszerzői tehetségére. Mintha bármelyik pillanatban a kisujjából tudna előrázni egy tökéletes, fülbemászó dallamú slágert. Ez is egy teljesen egyszerű kis dal, amit egy szál akusztikus gitárral ad elő. A szöveg is egyszerű, de működik, a dallam pedig olyan mint valami ősrégi népdal. Nagyon szép. Egy este egy hurrikán miatt áramszünet lépett fel, ezért Paul gyertyafénynél üldögélt és csak akusztikus gitáron tudott játszani, így hát unalmában ilyen kis remekműveket hozott össze.


30.) Oh Woman, Oh Why (1971) - Kislemez

Paul egyik korai csak kislemezen megjelent dala, még a Wings korszak előtt. Az amúgy sikeres Another Day B oldala volt ez. Ez egy remek blues nóta, nagyon dögös basszus szólamokkal és szuper eléggé agresszív hatású vokállal. A szöveg Paul-tól szokatlan módon egy gyilkossággal végződő szerelmi perpatvarról szól. A Ram album felvételei közben készült ez is, ezért később fel is került az albumra bónuszként. 


29.) The World Tonight (1997) - Album: Flaming Pie

Szuper kis soft-rock szám az amúgy remek Flaming Pie albumról. Első sorban a ritmusa és dallama miatt kedvelem. Nagyon slágeres, kislemezként is megjelent. Klasszikus rockos hangszerelése van. Ezen az albumon Paul meg sem próbált az aktuális trendeknek megfelelni, egyszerűen azt csinálta amiben a legjobb. Érdekessége hogy a szövegének amúgy semmi értelme. Jól hangzó spontán felötlő sorokat rakott egymás mellé és ez semmit nem von le az értékéből.


28.) Everybod Out There (2013) - Album: New

Az egyik legjobb dal a pár éve megjelent New albumról. Egy pörgős hangulatú rock szám, amit Paul direkt a koncertek közönségnek írt. Valami olyasmit szeretett volna amiben közvetlenül megszólíthatja őket és amivel jól meg tudja énekeltetni az embereket. A hangzása egyszerre klasszikus és modern. A dalt a hagyományos módon élőben rögzítették, a legendás Beatles producer fia, Giles felügyelte a felvételt. Manapság szokatlan módon minössze hat óra alatt kész volt az egész dal.


27.) We All Stand Together (1984) - Kislemez

Ez a csodás  vokálokkal teli gyerekdal az év egyik legnagyobb slágere lett. Én is nagyon szeretem. A nyolcvanas évek elején Paul megvásárolta egy képregénykarater jogait amiből egy egészestés rajzfilmet szeretett volna készíteni. A film zenéje és dalai már elkészültek, de a projekt csak egy rövidfilm formájában valósult meg, Rupert And The Frog Song címmel. Ez a film pedig Paul dala köré íródott. Csak kislemezen és válogatásalbumokon jelent meg.


26.) On My Way To Work (2013) - Album: New

Ez egy szuper nosztalgia-bomba a 2013-as New albumról, ami stílusában a Beatles-t idézi. Paul érdekes képekben írja le milyen volt tinédzser korában az emeletes busz felső emeletén munkába menni. Leírja milyen arcokkal találkozott ott, miket látott az utcákon. A busz felső emeletén való utazás többször előjön Paul dalaiban. George Harrison-al is egy ilyen buszon találkozott először. Ez egy remek akusztikus gitár alapú dal, amit Giles Martin producer igazi modern hangszereléssel látta el. Nagyon szeretem.

25.) Band On The Run (1973) - Album: Band On The Run

Az egyik legfontosabb Wings sláger a legfontosabb Wings album címadó dala. Mint sok McCartney dal, ez is több különböző stílusú, egyenként is nagyon izgalmas kompozícióból lett összerakva, amik nagyon jól működnek, mert remek váltások vannak benne. A számot a szökésben lévő zenekarról részben Paul többszöri marihuána miatti letartóztatásai inspirálták. Másrészt az igazi alkotói szabadság iránti vágy. Közel ötven éve állandó koncert-sláger. 


24.) Ballroom Dancing (1982) - Album: Tug Of War

Ez a szám első sorban egy stílusgyakorlat ami az ötvenes évek-beli báltermi hangulatot idézi meg. Paul és George tinédzser korában többször járt táncolni ilyen klasszikus bálokba és a szövegben ezeket a gyerekkori emlékek képét idézi meg. Nagyon szeretem, mert egy szuper, vidám rock and roll szám. Két évvel később újra felvették a Give My Regards To Broad Street albumhoz és ekkor készült egy remek videóklipp is hozzá, amit mellékeltem.


23.) Little Lamb Dragonfly (1973) - Album: Red Rose Speedway

Gyönyörű ballada a Red Rose Speedway albumról. Nagyon jó hogy majd hat és fél percig lehet hallgatni a dallamvezetését és az elsőre gyerekesnek tűnő szövegét ami egy báránykáról és egy szitakötőről szól. A hetvenes években sok dalt Paul skóciai farmja és a vidéki élet ihletett. Egyesek szerint az egyik bárány haláláról szól, mások szerint azt meséli el hogy váltott Paul a vegetáriánus életmódra. Mindkettőben lehet igazság, nem is tudom pontosan megmondani miért, de egy kicsit mindig meghat ez a dal.


22.) Don't Let It Bring You Down (1978) - Album: London Town

Nagyon tetszik ez a különleges hangulatú lassú ballada. Paul egy éjszaka írta egy skót hotelszobában az egyik Wings turnén. A különleges hangulatát a dallamvilágának köszönheti amit a fuvola hangja és a remek háttérvokálok támogatnak. Azon kevés dal közé tartozik amiben Denny Laine társ-szerzői kerditet is kapott. A London Town album egyik legjobb felvétele!


21.) Beware My Love (1976) - Album: Wings At The Speed Of Sound

Ez egy klasszikus rock nóta a Wings korszakból. Talán az egyetlen igazi rock szám az albumon. Kellemes harmónikus dallamokkal indul, majd fokozatosan egyre keményebb gitár szólamok jönnek és majdnem hat és fél percig építkezik. Paul ismét megcsillogtatja kitűnő rockénekesi hangját. Kislemezen is megjelent és igazi koncert sláger volt a hetvenes évekbeli Wings turnékon. Nagyon tetszik még benne Paul basszusgitárja, mindig szívesen hallgatom.


20.) London Town (1978) - Album: London Town

Az 1978-as Wings album címadó és nyitó dala, az egyik nagy kedvencem. Szeretem a hangzását és a melankolikus dallamvilágát. Szövegében a hétköznapi londoni életet és a járókelőket dokumentálja. A sorok mögött egyértelműen kiolvasható a magány érzése, de laglábbis Paul mint dalszerző elidegenedése a szövegben leírt hétköznapi karakterektől. A dal egyébként nem teljesen önálló munka, Denny Laine társszerzői kredit kapott itt. Nagyon tetszik a videóklipp is, ami elég "retró".


19.) Winedark Open Sea (1993) - Album: Off The Ground

Ebben a kellemes melankolikus hangulatú rockballadában nincs semmi különös. Csak egy sima album-track, de én nagyon megszerettem. Mint a legtöbb szerelmes dalt, ezt is Linda inspirálta és még 1991-ben egy tengerparti nyaraláson íródott. Paul szeret a tengernél nyaralni. Több tengerrel és hajózással kapcsolatos dalt is írt már. Nagyon tetszik a hangszerelése és az elnyújtott befejezése. A winedark sea (borvörös vagy borsötét tenger) szóösszetétel az Iliász-ból származik.


18.) The Pound Is Sinking (1982) - Album: Tug Of War

Ez egy nagyon laza kis sláger a kitűnő Tug Of War albumon. A rapszodikus stílusváltások amiken keresztül megy ez a rövidke szám, szintén nem véletlen. Ez is több dalkezdeményből lett összegyúrva. Nagyon bírom az elektromos gitár részeket benne és Paul vokálját. A szövegben a pénzpiac tőzsdeügynökeit és a szakmai terminológiákat figurázza ki, mivel mindig viccesnek találta ezeket az embereket akik túl komolyan veszik a pénz-piaci előrejlzéseket.


17.) Venus And Mars (1975) - Album: Venus And Mars

Az 1975-ös Wings album címadó dala sajnos csak egy rövidke nyitó-tétel, ami a Rock Show-val van egyvelegbe keverve. Egy másik hangzású változattal indul a lemez B oldala is, nekem talán az tetszik jobban. Míg az első változat egy gyönyörű dallamú és szövegét tekintve kitűnő koncert-nyitó tétel, addig a repríz változat hangszerelésében és szövegében is remek space hangulatot áraszt, ami jellemző volt a hetven évekre. Nagyon szeretem.


16.) Uncle Albert - Admiral Halsey (1971) - Album: Ram

Egy igazi különlegesség Paul legjobb albumáról. Ez volt szóló pályafutásának első listavezető slágere. Legalább három félkész dal izgalmas egyvelege, tele izgalmas hangszereléssel, vokálokkal és csak stúdiókörülmények közt előállítható effektekkel. Mindez egyértelműen a Beatles legjobb albumait idézi. A melankolikus Uncle Albert részt egy remek váltás után játékos és dallamos vidám melódiák követnek. Nagyon szórakoztató. Az egyik kedvencem!


15.) Off The Ground (1993) - Album: Off The Ground

Ez egy szimpla rocksláger repülésről szóló szöveggel és videoklippel. Nincs benne semmi különös, csak annyi hogy nekem nagyon tetszik. Tipikus McCartney szám, remek dúdolható dallamvezetéssel, hagyományos hangszereléssel, bár kipróbáltak benne számítógépes zeneszerketőt is, így a dalban hallható basszus ezúttal nem Paul, hanem egy számítógép. Paul dobol ezen a felvételen. A videoklippet pedig az ILM készítette.


14.) English Tea (2005) - Album: Chaos And Creation In The Backyard

Ezt a dalt mindig is egy igazi kis rejtett gyöngyszemnek tartottam, pedig sokan ismerik és szeretik, hisz Paul egyik sikeres albumára is felkerült. Ennek az egyszerű kis dalnak csodás fütyürészhető, fülbemászó dallama van, hangzásában és szövegében pedig nagyon átjön a hagyományos vidéki angol életérzés a délutáni teázással. Paul idősebb korában egyre több nosztalgiázós témájú dalt ír, amik kihangsúlyozzák angol gyökereit.


13.) We Got Married (1989) - Album: Flowers In The Dirt

Ez egy érdekes kis dal ami majdnem önéletrajzi ihletésű. Igazából a házasság intézményét ünnepli, de nem is a szövege miatt szeretem, hanem a hangszerelése miatt, ami itt is ilyen szuper "építkező" stílusú. Az elején egy kellemes kis akusztikus gitár alapú pop szám, majd belépnek a elektromos gitárok és az egész egy új szintre kerül, szép hosszú fináléval. Nagyon szeretem. Ebben a dalban először működik közre a Pink Floyd gitárosa Dave Gilmour. Később még többször dolgozik együtt Paul-al.


12.) Warm And Beautiful (1976) - Album: Wings At The Speed Of Sound

Ez is egy olyan dal, ami Paul kimagasló dalszerzői tehetségét bizonyítja. Elképesztő érzéke van gyönyörű fülbemászó dallamokat kitalálni. És ha ez megvan akkor már egy minimális hangszereléssel is kész a tökéletes sláger. Nagyon szeretem ezt: A zongora játékot remekül kiegészít Jimmy McCullogh slidegitár játéka. A dalból később készült egy komolyzenei feldolgozás is, azon egy vonósnégyes hallható. A hangulatos fanmade videoklipp is nagyon szép lett!


11.) Nineteen Hundred And Eighty Five (1973) - Album: Band On The Run

Ez a legendás Band Of The Run album záró dala, egy emlékezetes című és dallamú zongora alapú sláger. Az egész dal komponálása a zongora intróval indult, meg a szöveg első sorával ami hetek óta Paul fejében járt: "1985-re senki sem marad életben". A szöveget végül befejezte, de nem kell benne semmi magyarázatot vagy értelmet találni. A zene viszont remekül építkezik, szinti effektek, majd még nagyzenekari részek is belépnek a grandiózus fináléra. Remek koncertsláger!


10.) Spies Like Us (1985) - Kislemez

A dal a Kémek, mint mi című vígjátékhoz íródott. Stílusában, hangszerelésében a Press To Play albumhoz hasonlít, hisz a felvételei közben készült ez is, csak még előtte kijött kislemezen. Nekem nagyon bejön a mai füllel retró nyolcvanas évekbeli hangzása, különös tekintettel a nagyon dögös basszus szólamai. A dal alig jelenik meg a filmben, csak a végestáblista alatt hallható egy kis részlet. John Landis rendezte hozzá a videoklippet is, amit nem túl sokszor játszottak akkoriban.


9.) Morse Moose And The Grey Goose (1978) - Album: London Town

Az biztos hogy az egyik legfurább produkció McCartney karrierjében ami eléggé megosztja a hallgatókat: Vagy utálják, vagy imádják. Én az utóbbiak közé tartozom. Már az intró is különleges ahogy a gitár riffek morse kódokat utánoznak. A szöveg alapján a dal egy tengeralattjáró és egy repülőgép közti rádiókommunikációról szólnak. Nyilvánvaló hogy ez is több különböző félkész szerzeményből lett összefoltozva, amik egy érdekes új egészet adnak ki. Nagyon bírom ezeket a kísérletezgetős számokat! Szuper lett!


8.) Let Me Roll It (1973) - Album: Band Of The Run

A Let Me Roll It az egyik legjobb szám a legendás Band Of The Run albumról. Egy nagyon kemény gitárszólamokkal teli blues-rock gyöngyszem amit nagyon szeretek. Minden koncert kötelező eleme. Paul és a közönség kitombolhatja magát éneklés közben. Bár nem ez volt a szándék, de a dal inkább hasonlít John Lennon stílusára mint McCartney-éra. Paul szerint is remekül hangzott volna a Beatles előadásában.


7.) Maybe I'm Amazed (1970) - Album: McCartney

Paul egyik legfontosabb alap-slágere az első szóló albumáról. És nem véletlen hogy az egyik legnépszerűbb is. Gyönyörű lírai zongora alapú rock-ballada, ami természetesen Lindának íródott. A dal egyik csúcspontja a zseniális elektromos gitár szóló, ami nekem a Let It Be hasonló részletét idézi, aztán ott van a vokál is amiben Paul nagyon oda-teszi magát: Hatalmas átéléssel üvölt és sikít. Kitűnő rock-énekesi kvalitásokkal is rendelkezik minden idők egyik legjobb dalszerzője.


6.) It's Not True (1986) - Album: Press To Play

Ez számomra egy igazán különleges "elfelejtett" dal egy alulértékelt albumról. A Press To Play érdekes new wave-es, popos hangzása akkoriban nagyon idegenül hatott McCartney stílusához képest és valószínűleg ez volt az album sikeretelenségének az oka. Eleinte én sem tudtam vele mit kezdeni, de rá kellett jönnöm hogy nagyon király ez! Manapság ez a tipikusan 80-as évekbeli hangzás nagyon menő és felkapott lett. Ez a szám tetszik a legjobban az albumról, nagyon bírom benne a ritmus váltásokat.


5.) The Back Seat Of My Car (1971) - Album: Ram

A zseniális Ram album záródala. Paul még a Beatles időkben kezdte írni, hallani is lehet ahogy próbálják a Get Back album előkészületei közben. Az elkészült változat egy remek zongora alapú balladának indul szuper háttérvokálokkal. Nagyon szeretem ahogy folyamatosan emelkedik a hangulat, aztán a végére az egész átcsap egy szenvedélyes fináléba. Paul több autózással kapcsolatos dalt is írt a hetvenes években amit a Skóciai farmjukra tett hosszú utak inspiráltak.


4.) Beautiful Night (1997) - Album: Flaming Pie

Ez a Flaming Pie album nagyszerű záró tétele. Paul már 1986-ban megírta és felvette ezt a zngorára írt dalt, de valamiért nem érezte elég jónak és a fiókba került. 1996-ban vette elő újra mikor Ringoval és George-al az antológia projekten dolgozott, így aztán Ringo dobol rajta, a nagyzenekari kíséretet pedig George Martin írta. Ringo ötlete volt a dal végi egy perces pörgős finálé is, amiben ő énekli a refrént újra és újra.


3.) Mull Of Kintyre (1977) - Kislemez

A Wings és talán Paul szóló pályafutásának is legnagyobb slágere volt ez a csodás skót népdalokat megidéző szerzemény. A hetvenes években sok időt töltött skóciai birtokán, Campbelletown közelében és nagyon átjön a dalban a vidéki iránti szeretete. A felvételen a helyi skótdudás zenekar játszik, ők szerepelnek a videóklippben is. Az Egyesült Királyságban eladási rekordokat döntögető, ugyanakkor amerikában nem sok vizet zavaró kislemez egyik albumra sem került fel.


2.) Wanderlust (1982) - Album: Tug Of War

Az egyik legjobb felvétel a Tug Of War albumon és az egyik legnagyobb kedvencem. Szerintem Paul egyik leginkább alulértékelt dala. Gyönyörű dallamvilág jellemzi és csak úgy árad a zenéből az a szabadság érzés amiről a szöveg is szól. Még 1977-ben a Virgin szigeteken nyaraltak a Wings tagjaival és egy Wanderlust nevű vitorlással hajóztak ki a tengerre. Ez az élmény ihlette a dalt, ami pár évvel később született meg. Két évvel később újra felvették a dalt, ezúttal Ringo dobol rajta. 


1.) Tug Of War (1982) - Album: Tug Of War

Némi mérlegelés után, de elég egyértelműen kijelenthetem hogy számomra ez a legjobb Paul McCartney dal amit több mint ötven éves pályafutása alatt komponált. A Rolling Stone újságírója szerint jelentőségét tekintve ez "Paul Imagine-je". Nagyjából egyet is értek ezzel, szerintem is egy lapon lehet emlegetni Lennon legjobb dalával. Még a szövegét tekintve is hasonló. Paul biztos benne hogy eljön az a jobb világ amit John elképzelt, de azt ő már nem fogja megérni. Dallama és hangszerelése is nagyon jó. George Martin pedig remek szimfonikus kíséretet írt hozzá. Nagyon szeretem.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése