Bangla Desh (1971)
Ennek a különleges dalnak még történelmi jelentősége is van. A popzenében legalábbis elvitathatatlan hogy ez volt az első jótékonysági céllal kiadott kislemez amit az első nagy jótékonysági koncert követett. Ezen kívül biztosan volt hatása Bangladesh függetlenedési törekvéseire is.
Ravi Shankar szitárművész - George mentora és barátja - az akkor még Pakisztánhoz tartozó Bangaldesh területén született és ő hívta fel George figyelmét arra a humanitárius katasztrófára ami akkor zajlott. A Bhola ciklon minden idők leghatalmasabb természeti katasztrófája volt. A vihar és az áradások következtében 500.000 ember halt meg, az ezt követő éhínség hatására ráadásul kirobbant a Bangladeshi függetlenségi háború is. A nyugati világ és a híradásai nem sok figyelmet fordítottak a terültre. Shankar George segítségét kérte akit nagyon mélyen megérintett a szerencsétlen emberek sorsa és rájött hogy ő maga is tud tenni valamit az ügy érdekében.
Harrison akkor a népszerűsége csúcsán volt. Első szóló albuma mindhárom Beatles tag eladási adatait felülmúlta és rengeteg elismerést kapott. Ahelyett hogy ezt kihasználva a következő albumán kezdett volna dolgozni, kapcsolatait és pénzét latba vetve hónapokig szervezett egy jótékonysági koncertet. Akkoriban még senki nem ismerte ennek a koncepcióját, (14 évvel vagyunk a Live Aid előtt) de George kérésére olyan sztárok vállalták a fellépést mint Bob Dylan, Leon Russel, Ringo Starr, Eric Clapton és Shankar mellett még sok más zenész. Két előadást szerveztek le a New York-i Madison Square Gardenben. A koncert felvételét lemezen és filmen is kiadták hogy minél több pénzt gyűjtsenek.
Az esemény főszereplője persze Harrison volt, aki mindenképpen akart egy témába vágó dalt is írni. Ez lett a Bangla Desh, amit elmondása alapján tíz perc alatt komponált. Ezt még a koncert előtt néhány nappal kiadták és játszották a rádiók. Elég jól szerepelt a brit és amerikai toplistákon is, reklámozta a koncertet ami szintén nagy sikert ért el. Bangladesh ügye bekerült a köztudatba és egyre több híres ember és politikus próbált segíteni.
A dal címe "Bangla Desh" bengáliul azt jelenti "Bengáli Nemzet". A dal írásakor még nem létezett ez az ország és ezért írta George külön szavakkal. Néhány hónappal a koncert után a bengáliak kivívták függetlenségüket és önálló államot alapítottak amit Bangladeshnek neveztek el, egyben írva. A dal szövege egyébként egyszerű: George elmeséli hogyan találkozott először ezzel az üggyel és kérleli a hallgatóságát hogy segítsenek ahogy tudnak. Nézzétek meg ezt a pár perces összeállítást a koncertről:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése