John Lennon - Top 50

50.) New York City (1972) - Album: Some Time In New York City

Az 50. helyre egy remek kis rock and roll-os hangzású dal került amit John New York imádata ihletett. 1971 őszén költöztek ide Yoko-val és kisebb megszakításokkal haláláig itt is éltek. A szövegében szépen sorban elmeséli mi minden történt velük a városban, kikkel találkoztak és megemlíti a bevándorlásukkal kapcsolatos problémát is. Nagyon hasonlít a "The Ballad Of John And Yoko" című Beatles dalra. Akár a folytatásának is lehet tekinteni. 



49.) How (1971) - Album: Imagine 

Ez egy kellemes zongora központú érzelmes ballada az Imagine albumról. Nagyon szép a hangszerelése tökéletesen keveredik benne a zongora az orgonával és a vonós kíséret is emeli a színvonalát. Csakhogy az albumra olyan sok zseniális felvétel került hogy ezt kissé elhomályosítja. De én ezt is nagyon szeretem. 



48.) Beautiful Boy (Darling Boy) (1980) - Album: Double Fantasy 

Sokaknak - köztük például Paul McCartney-nak is - ez a kedvenc Lennon daluk. Én is szeretem. A listán elért pozíciója csak azt jelzi hogy van még 47 dal amit még ennél is jobban szeretek. Ez egy szívhez szóló szerelmes levél amit John második fiának az akkor 5 éves Sean-nak írt. 1975-től fogva majdnem öt évig John a nyilvánosságtól visszavonultan élt és ezalatt az idő alatt igazi gondoskodó családapa lett belőle. 



47.) God Save Oz (1971) - Kiadatlan felvétel: Studio Demo

Ez egy "protest-dal" John-tól, amit felkérésre írt az "OZ" magazin védelmében amit akkoriban perbe fogtak és mag akartak szünetetni. A vádak szerint obszcén rajzok jelentek meg az újságban. John szerette ezt a magazint és szívesen besegített azzal hogy a dal után járó bevételeket felajánlotta az "OZ"-t védő jogi csapatnak. A kiadójával kötött szerződés értelmében viszont nem adhatta volna ki saját néven ezért a dalt Bill Elliot énekelte fel, de már "God Save Us" címmel. John a stúdióban rögzített több demót is amin ő maga énekel. Nagyon tetszik a vokálja.



46.) Love (1970) - Album: Plastic Ono Band

Ez egy nagyon szép melankólikus felvétel. Egy szerelmes dal a szeretetről magáról. Nagyon szeretem a tökéletesen egyszerű és mégis költői szövegét. John-nak nagy tehetsége volt az ilyen lírai lassú dalok komponálásához, és ebben az időszakban a szóló karrierjének elején több hasonló szerzemény is született. Ebbe a sroba illeszkednek olyan dalok is mint a "How", az "Oh My Love" vagy éppen az "Imagine".



45.) Aisumasen (I'm Sorry) (1973) - Album: Mind Games

Ez is egy a rengeteg Yoko-nak íródott dal közül. Ebben a lassú, szomorkás dalban John a bocsánatáért esdeklik. A cím "Aisumasen" a japán megfelelője a bocsánatkérésnek. Szeretem a dallamát és John énekét benne. Nekem őszintének tűnik a bocsánatkérés, csakhogy mire a dal megjelent John és Yoko már külön éltek. 1973 és 1975 között volt egy szünet a kapcsolatukban. 



44.) Angela (1972) - Album: Some Time In New York City

Egy újabb politikai dal. A Some Time In New York City albumra szinte kivétel nélkül csak ilyenek kerültek fel. Angela Davis-nek íródott aki egy baloldali afroamerikai politikai aktivista volt, a hippi korszak egyik emblematikus szereplője. Egy fegyveres börtönszabadítás miatt tartóztatták le és fogták perbe. A közvélemény nagy része tünetéseket szervezett a felmentése érdekében ami végül meg is történt. Az otthoni demókon hallható a dalnak több korábbi változata még teljesen más szöveggel.  



43.) I Know (I Know) (1973) - Album: Mind Games

Kellemes kis country-s hangzású popdal a Mind Games albumról. John úgy utalt rá hogy csak "egy kis semmiésség". Én még is szeretem. A szövege alapján egyfajta bocsánatkérés ami ugyanúgy szólhat Yoko-nak ahogy Paul-nak is. Én hajlamos vagyok az utóbbiban hinni. Szerintem ezzel szeretett volna pontot tenni a dalokon keresztül történő oda-vissza beszólogatásnak ami az utóbbi 1-2 évben zajlott közöttük.



42.) Borrowed Time (1980) - Album: Milk And Honey

Ez az érdekes reggae stílusú dal hat évvel John halála után jelent meg félkész állapotban. Az 1980-as bermudai kiránduláson született egy kis híján halálközeli élmény hatására. John-ék yachtja viharba került, mindenki tengeribeteg lett, miközben órákon át ő kormányozta a hajót. Nem sokkal később hallotta a "kölcsönkapott idő" kifejezést egy reggae dalban és írt egy dalt köré, ami ugyanúgy szól saját öregedéséről és arról hogy mennyivel magabiztosabbnak érzi magát.



41.) One Day (At A Time) (1973) - Album: Mind Games

Ez is egy érdekes kis dalocska a Mind Games albumról. A szöveg témája gyakran előfordul más dalokban: Két rész hogyan alkot egy egészet utalva Yoko-val kötött házasságára. A különlegessége hogy John szokatlanul magas hangon énekel. Ez egyébként Yoko ötlete volt. Elton John is feldolgozta egy évvel később. 



40.) I Don't Wan't To Be A Soldier Mama, I Don't Wanna Die (1971) - Verzió: Take 11 - Album: Imagine

Azt hiszem a címe elég részletesen el is meséli hogy miről szól ez a dal. Egyike John politikai "protest" számainak. Blues-os hangzása miatt kissé kilóg az Imagine albumról. Az eredeti album változat hangszerelésében a csúcsra járatta Phil Spector a wall of sound technikáját, amit én nem igazán szeretek. Iszonyatosan túl volt hangszerelve. Ez a változat a "Take 11" ami felkerült a listámra gyakorlatilag egy jammelés a stúdióban ami sokkal letisztultabb hangzású. Én sokkal jobban szeretem. 



39.) Now And Then (1979) - Kiadatlan felvétel: Otthoni Demó

Ezt a privát magnószalagról előkerült csodálatos dalt szinte teljesen kész állapotban játszotta fel John. Amolyan rejtett gyöngyszem. Látszik belőle hogy a zeneipartól eltávolodva töltött években is folyamatosan komponált. Zongorán feljátszott melankólikus dallama, nosztalgiázós szövege nagyon megfogott. Egyike volt azon daloknak amit a Beatles 1995-ös összeállásuk alkalmával be akartak fejezni. El is kezdték hangszerelni, végül mégis letettek róla.



38.) Cold Turkey (1969) - Kislemez

Ez a kemény zúzós blues nóta a második önálló kislemeze volt John-nak, még a Beatles működése alatt. Eredetileg meg is mutatta Paul-nak mint lehetséges Beatles dalt, de neki nem tetszett. A dalt valószínűleg egy ételmérgezés "inspirálta" amikor John és Yoko nagyon rosszul lettek a karácsonyi maradék romlott "hideg pulyka" elfogyasztása után. Azt hiszem a szám hangszereléséből és Lennon vokáljából át is jön ez az életérzés. Szeretem benne a király basszus szólamokat. 



37.) Do The Oz (1971) - Kislemez

Izgalmas hangszerelésű blues nóta, ezért szeretem. Ritkaságnak számít mert sokáig csak az alacsony példányszámú God Save Us kislemez B oldalán volt elérhető. Az előbbit Bill Elliot énekelte fel. 1971-ben két dalt is írt John a perbe fogott Oz magazin védelmében.



36.) How Do You Sleep (1971) - Album: Imagine

Paul McCartney-nak íródott dal, amiben elég nyíltan és keményen nekimegy egykori szerzőtársának válaszként a "Too Many People" című McCartney dal szövegében felfedezni vélt támadásra reagálva. Bizony ebben az időben elég rossz volt a viszony Paul és a zenekar többi tagja között és John eléggé el is ragadtatja magát. Később meg is bánta a szöveg túl gonoszra sikerült sorait. Egy facebook posztban részletesen is írtam az ügyről. Ettől függetlenül zeneileg remekül sikerült dal! 



35.) Well (Baby Please Don't Go) - Kiadatlan felvétel: Studió Demó

Ez egy alig ismert The Olympics nevű banda 1958-as dalának feldolgozása. Még pedig egy olyan feldolgozás ami sokkal ütősebbre sikerült mint az eredeti doo-wop stílusú dalocska: Egy szuperül hangszerelt szenvedélyesen felénekelt blues szám lett belőle. Az Imagine album felvétele közben dolgoztak rajta, de nem fejezték be és így az albumra sem került fel. Ettől függetlenül John egy 1971-es élő koncertjén előadta ezzel a felvezetéssel: "Ezt a dalt még a Cavern Club-ban szoktam játszani, de azóta egyszer sem. Szóval..." 



34.) Goodnight Vienna (1974) - Kiadatlan felvétel: Studió Demó

Ringo nem sok dalt írt önállóan szóló karrierje folyamán ezért gyakran kérte fel egykori társait hogy írjanak egy-egy dalt a lemezére. Ez is egy ilyen. John hozzájárulása volt ez Ringo negyedik albumához. Ezt választották címadó dalnak. Ez a demó változat John vokáljával. Szeretem mert nagyon érdekes szerkezete és dallama van. Ritkaság. 



33.) Hold On (1970) - Album: Plastic Ono Band

Egyszerű kis dal egyszerű hangszereléssel. John elektromos gitáron, Kalus Voorman basszus gitáron és Ringo dobol. Nekem nagyon bejön. John kitartásra bíztatja magát benne: "Csak arról szól hogy: 'Kitartás John!' mivel hogy nem akarok meghalni, vagy hogy valaki fájdalmat okozzon..." "Bármelyik pillanatban kaphatunk egy csésze teát, vagy jöhet valami boldogság... Így élünk mostanság." - mondta róla John.



32.) Bring It On Home To Me - Send Me Some Lovin (1975) - Album: Rock 'n' Roll 

Az egyik legjobb szám az 1975-ös csak klasszikus rock and roll feldolgozásokat tartalmazó albumról. John hasonló amerikai slágereken nőtt fel az ötvenes években és mielőtt még befutottak volna rengeteg ilyen zenét játszottak a klubkoncerteken. Nagyon jól szórakozott az album készítése közben. Ez két kevésbé ismert dal egyvelege ami nagyon jól szól John előadásában. Phil Spector persze ezt is túl-hangszerelte kissé. 



31.) Old Dirt Road (1974) - Album: Walls And Bridges

Ez egy kellemes hangulatú ballada enyhén country stílusban hangszerelve. John sok hasonló melankólikus szomorkás dalt az úgynevezett "elveszett hétvége" alatt írt. Ez az a másfél év volt amíg külön éltek Yoko-val. Harry Nilsson amerikai előadóval közösen írták amikor John volt az egyik albumának a producere. Lennon így nyilatkozott róla: "Csak egy dal... Azért írtuk mert éppen be voltunk rúgva és éppen nem volt jobb dolgunk." Hát igen. Elég sok dalát hasonlóan alul értékeli ami ebben az időszakban született. 



30.) Bring On The Lucie (Freda People) (1973) - Album: Mind Games

Egy újabb protest-dal amit John 1971-ben kezdett írni de valamiért nem került fel a csak ilyen témájú dalokat tartalmazó Some Time In New York City albumra. Semmi extra, csak hangzatos háború és erőszak ellenes politikai szlogenek. Mégis, nekem sokkal jobban bejön mint a populárisabb "Power To The People", vagy a "Give Peace A Chance". Lehet azért mert nagyon emlékezetes volt számomra amikor többször elhangzott az "Ember gyermeke" című remek sci-fi-ben. 



29.) Grow Old With Me (1980) - Album: Milk And Honey

Ez a gyönyörű szerelmes dal csak egy magnókazettára felvett demó formájában maradt fenn. John sohasem fejezte be mivel ez volt az egyik utolsó szerzeménye és az egyik utolsó demója néhány héttel halála előtt. Olyan remek hogy muszáj volt nyilvánosságra hozni, így felkerült az 1986-os Milk And Honey albumra ami John halála után jelent meg. A tragikus végkifejlet tudatában különösen szívfájdító a szöveget hallgatni: "Öregedjünk meg együtt - A legjobb rész még hátravan - És ha végül eljön az időnk - Egyek leszünk." John szerette ezt a dalt és úgy képzelte hogy egyszer majd hagyományos esküvői dalként fog tovább élni.



28.) Watching The Wheels (1980) - Album: Double Fantasy

Ez egy kellemes kis popdal John visszatérő albumáról ami az utolsó lett ami életében megjelent. Kislemezként is kiadták, de már csak halála után. Szinte mindegyik új dal szövege nagyon személyes és a családi életről szól, meg az újrakezdésről. Ebben például elég egyértelműen informálja a közvéleményt hogy mivel is töltötte az elmúlt öt évet: "Az emberek azt hiszik megőrültem hogy nem csinálok semmit." "Ha azt mondom minden oké velem furcsán néznek rám. Biztos nem vagy boldog, hiányzik a nagy pálya..." "Mindenféle tanácsot adnak hogy észhez térjek. Én meg azt mondom nekik hogy remekül vagyok és az árnyékokat nézegetem a falon." "Csak ülök itt és nézegetem a forgó kerekeket." "Nem pályázok már a pörgésre. Egyszerűen csak el kellett engednem."



27.) Whatever Gets You Through The Night (1974) - Album: Walls And Bridges - Verzió: Stúdió Demó

Remek kis funkys hangzású popdal, amiből sikeres sláger lett. A felvételen Elton John is közreműködik zongorán és háttérvokálozik is. A stúdióban Elton fogadást kötött Lennon-al hogy a szám lista vezető sláger lesz. John nem hitt ebben. Mikor ez mégis bekövetkezett (az amerikai slágerlistán) a fogadás értelmében John-nak be kellett vállalni egy közös élő fellépést Elton egyik koncertjén. Ez volt John Lennon utolsó élő koncertje életében. Hat évvel a halála előtt. Természetesen ezt a dalt is előadták közösen. A listámra az egyszerűbb hangszerelésű stúdió demó került!



26.) Howling At The Moon (1976) - Kiadatlan felvétel: Ottoni Demó

Egy újabb otthoni demó ami sohasem látott napvilágot. John nagyon sokat dolgozott rajta, elég sok szalagon hallható a dal több féle változatban és szöveggel. Ezeket egymás mellé rakva érdekes végighallgatni a komponálási folyamatot a dal evolúcióját. Ez egy nagyon szép melódia, nagyon szeretem. 



25.) I'm Losing You (1980) - Album: Double Fantasy - Stripped Down Mix

Remek kis popdal John utolsó albumáról. Az 1980-as bermudai nyaraláson íródott és a szövege egyértelműen utal házasságuk állapotára. Valamilyen mosolyszünet lehetett éppen és ezért nyaralt Yoko nélkül. Képtelen volt elérni telefonon és ez a frusztráció ihlette a szöveget amiben próbál bocsánatot kérni a vélt vagy valós sérelmekért. A Stripped Down remix jobban tetszik mint az album változat.



24.) Isolation (1970) - Album: Plastic Ono Band

Nagyon szeretem ezt az izgalmasan építkező és nagyon érzelmes őszinte dalt. A Plastic Ono Band majd minden számát egy pszihoterápia hatása ihlette. Ennek a szövegében John a társadalmi, politikai elszigetelődéséről és az őt és Yoko-t ért támadások feldolgozásáról ír. Nagyon szép az egyszerű hangszerelése és John egyre szenvedélyesebb vokálja. 



23.) The Luck Of The Irish (1972) - Album: Some Time In New York City

A The Luck Of The Irish-t azért szeretem mert nagyon tetszik a dallama. Olyan mintha valami régi ír népdalt hallanák. Az akkoriban eszkalálódó ír konfliktust John sem hagyhatta szó nélkül és az ír szabadságharcosok oldalát támogatta. A kellemes dallammal éles kontrasztban áll a szöveg ami nagyon durva sorokat tartalmaz. John kínzásokról, éhezésről erőszakoló brit katonákról énekel. Még odáig is képes elmenni hogy népirtásnak titulálja a britek tetteit és elátkozza őket. A kritikusok utálták. Valakinek a szöveg hiteltelenségével volt gondja mások Yoko énekét nem tudták elviselni. 



22.) Oh Yoko (1971) - Album: Imagine

Ez egy egyszerű kis szerelmes dal ami - ki nem találnátok - Yoko-nak íródott. Az egyik első a sok közül. A zenei alapja még a Beatles indiai túrája alatt íródott. Két évvel később került stúdióba ahol Phil Spector hangszerelte. John szájharmonikán is játszik. A dal nagyon tetszett a lemezkiadónak. Minden áron ki akarták adni kislemezen is, John viszont nem engedte. Túl személyesnek érezte ahhoz hogy a slágerlistákon versenyezzen. 



21.) Be My Baby (1973) - Kiadatlan felvétel: Stúdió Demó

Ezen a remek feldolgozáson 1973-ban dolgoztak a súdióban, szinte be is fejezték a hangszerelését mégsem került fel a Rock 'n' Roll albumra. Ez eredilet a Ronetts együttes slágere volt, és Phil Spector írta, aki az együttes menedzsere volt. A fülbemászó dallamú tinislágerből John egy nagyon érdekes feldolgozást készített, nagyszerű hangszereléssel és egy rendkvíül szenvedélyes vokállal. Nagyon szeretem!



20.) Jealous Guy (1971) - Album: Imagine

Kellemes fülbemászó dallamú popszám zongora központú hangszereléssel, az Imagine egyik legnépszerűbb felvétele. Nagyon sokan feldolgozták. A zenét John még Indiában kezdte egy teljesen másik transzcendentális meditációval kapcsolatos szöveggel. Ez volt a "Child Of Nature" aminek demóját fel is vették a Beatles-el. Sohasem fejezték be és Lennon újra elővette az Imagine albumhoz ezzel a teljesen új szöveggel. 



19.) Here We Go Again (1973) - Album: Menlove Ave

Egy újabb kiadatlan felvétel 1973-ból ami csak John halála után került fel Menlove Ave albumra. Nagyon szép filozofikus szövegű dal. A hangszerelés Phil Spector keze nyomát viseli. Az 1973-as stúdiómunka Spector miatt káoszba fulladt és félbe is maradt, valószínűleg ezért került fiókba ez a felvétel. Stílusában nem illeszkedett a soron következő albumokra, így sokáig csak kalóz kiadványokon lehetett találkozni vele csakúgy mint Lennon otthoni demó változatával is.



18.) Real Love (1979) - Kiadatlan felvétel: Otthoni Demó

John egyik legjobb befejezetlen otthoni demója. 1977 és 1979 között dolgozott rajta számos változatát fel is játszotta magnószalagokra. Ekkoriban Yoko-val közösen egy musicalt terveztek készíteni The Ballad Of John And Yoko címmel. Ennek része lett volna a Real Love de végül ebből nem lett semmi. Tökéletes sláger alapanyag fülbemászó dallammal. Ez volt az egyik demó amit a Beatles tagjai 1995-ben hangszereltek és felkerült az Antológia válogatásra. A mai napig ez a Beateles utolsóként megjelent kislemeze. Nagyon szeretem John demójait és a végeredményt is.



17.) Cathy's Clown (1977) - Kiadatlan felvétel: Otthoni Demó

John nem csak saját szerzeményeinek komponálási folyamatát szokta magnószalagra venni, hanem az általa kedvelt dalokat is szerette játszani és felvenni. Ez is egy ilyen. A dal egy Everly Borthers sláger volt az 50-es évek végén. John egy majdnem két perces változatot énekelt fel amit zongorán kísér. Nagyon szeretem. A dal is nagyon jó, de Lennon előadása is remekül passzol ennek a balladának a hangulatához.



16.) (Just Like) Starting Over (1980) - Album: Double Fantasy

Kitűnő popsláger John visszatérő albumának nyitódala. Az otthoni demókon remekül követhető a dal fejlődése ami több félkész ötlet összerakásának eredménye. Szövege arról szól hogy nem csak a zeneiparba tér vissza nagy lelkesedéssel hanem egy új életszakasz kezdetét is ünnepli, amiben végre megtalálta a családi békét. Ez a visszatérő témája majdnem minden dalnak az albumon.



15.) Mother (1970) - Album: Plastic Ono Band

John első albumának nyitódala mind közül talán a legszemélyesebb alkotása. Zenei szempontból nem egy nagy szám de a szövegben rendkívül őszintén ír szülei elvesztése iránti fájdalmáról. Édesanyját tizenéves korában elvesztette, apja pedig még korábban elhagyta a családot. A velőtrázó vokáljában világgá is üvölti. Ez Arthur Janov pszihoterápiájának egyértelmű hatása. 



14.) I'm The Greatest (1973) - Kiadatlan felvétel: Stúdió Demó

Ez a blues-os hangzású dal John szerzeménye amit Ringo-nak adott és az ő előadásában jelent meg az 1973-as Ringo című albumon. Ebben a demóban viszont Johnt halljuk énekelni egy korábbi szöveg változatot. Az önéletrajzi ihletésű szöveget John 1970 decemberében írta és ez remekül illeszkedett az abban évben született hasonló dalokhoz. Rájött hogy ez a szöveg "Én vagyok a legnagyobb" nála nem működhet mert a közönség túl komolyan venné de Ringo simán énekelheti hisz neki simán elnézik. A szöveget így átírta hogy jobban passzoljon Ringo szemszögéhez. Megemlékezik a Liverpooli gyökerekről, a tinédszerkori szerelmekről, és hogy milyen volt a világ legnagyobb zenekarában játszani. Nekem nagyon bejön!



13.) #9 Dream (1974) - Album: Walls And Bridges

Ezt az igazán kellemes fülbemászó dallama miatt szeretem. A dal szó szerint John álmában született. Egy reggel felkelt és leírt néhány szöveg részletet és a dallam alapját. A szövegben álomszerű képeket ír le és van olyan része is ami tökéletesen értelmetlen szavakból áll, de mivel ezekkel a szavakkal ébredett és tetszett neki a hangzása, bekerült a kész változatba is. John hozzá illesztette a címhez a kedvenc számát és kislemezként is kiadta. Éppen a 9. helyig jutott az amerikai slágerlistán.



12.) Nobody Loves You (When You're Down And Out) (1974) - Album: Walls And Bridges - Verzió: Take 9

Nagyon szomorkás, szinte depressziós hangulatú ballada. Viszont gyönyörű a dallamvezetése és a szövege is nagyon őszintének hat. John nagyon maga alatt lehetett mikor ezt írta. Valószínűleg a Yoko nélkül töltött hónapok mélypontja lehetett ez. Nekem a "Take 9" szinte csak gitárt tartalmazó hangszerelése sokkal jobban tetszik mint a fúvósokkal és vonósokkal teletűzdelt album változat. Ez a letisztult forma sokkal jobban illik egy ilyen balladához.



11.) Gimme Some Truth (1971) - Album: Imagine

Ez egy nagyon kemény beszólásokkal tarkított poltikai protest-dal, George Harrison zseniális slide gitár szólójával, John dühödt szenvedélyes és őszinte vokáljával. A szöveg pedig annyira univerzálisra sikerült hogy még ma is simán megállja a helyét bármilyen kormány ellenes tüntetésen. Bár a szövegben megemlíti Nixont az akkoriban elterjedt gúnynevén "Tricky Dicky" mégsem egyértelműen az amerikai kormány a célpont, hanem bármelyik amit Nixonhoz hasonló hipokrita politikusok alkotnak. Nagy kedvencem!



10.) Angel Baby (1973) - Album: Menlove Ave

Ez egy feldolgázás, de annyira különlegesre sikerült hogy az egyik nagy kedvencem lett! Az eredeti dal egy Rosie Hamlin nevű amerikai 15 éves énekesnőhöz fűződik aki 1961-ben adta ki Rosie And The Originals néven. Ők egy igazi egy-slágeres formáció voltak, és ez a lemez John nagy kedvence volt. Lennon teljesen sajátos stílusban énekeli a dalt és Spector hangszerelése is nagyon jól sikerült. Teljesen új színt ad az eredeti bájos kis dalocskának. Eredetileg a Rock 'n' Roll albumhoz vették fel de arról lemaradt és egészen az 1986-as Menlove Ave. albumig kiadatlan maradt.



9.) Woman (1980) - Album: Double Fantasy

Az egyik legjobb sláger az albumról. Nagyon jól dúdolható fülbemászó dallammal. Az egyik utolsó Yoko-nak íródott szerelmes dal. A szövegéből kiderül hogy kapcsolatuk mennyire elmélyült az alatt az öt év alatt amit John a zeneipartól visszavonulva csak a családjának élve töltött. Kislemezként is megjelent John halála utána.



8.) Dear Yoko (1980) - Album: Double Fantasy - Verzió: Otthoni Demó

Újabb Yoko-nak íródott dal a Double Fantasy albumról. Sokan haragszanak rá, nyakába írva a Beatles feloszlását, de az biztos hogy rengeteg remek dal megírására inspirálta John-t. Ez egy vidám kis dalocska ami az 50-es évekbeli Buddy Holly rock and roll slágerek stílusában íródott. A listámra az otthoni demó változatát raktam fel éppen amiatt hogy az egyszerű gitár kíséret sokkal jobban idézi a rock and roll korszakot. Az album változat hangszerelése szerintem rontott rajta. 



7.) Free As A Bird (1977) - Kiadatlan felvétel: Otthoni Demó

Ez is egy olyan demó (a sok közül) amit John otthoni körlmények között játszott fel egy magnókazettára és sohasem jutott el a stúdióba. Igazából még a szöveg sem teljes. Viszont így is nagyon szép. John egy zongorán kíséri és énekli a csodálatos merengő dallamot. Nagy kedvenc. Ezt a dalt is a Beatles hangszerelte és fejezte be 1995-ben az Antológia projekt keretében. Az változat is remekül sikerült de az eredeti demó változat a maga egyszerűségében talán még szebb!



6.) God (1970) - Album: Plastic Ono Band

Különleges és szerintem az egyik legfontosabb dal John szólókarrierjében. Nem is annyira Istenről, hanem inkább egy korszakváltásról szól. Vallással való kapcsolata amúgy is ambivalens volt. A dal első sorában kétszer is hangsúlyozza felismerését: "Isten egy elképzelés amihez a fájdalmunkat mérjük." Ebben a dalban John újraértelmezi önmagát. Egész hosszan sorolja hogy mennyi mindenben nem hisz, a sort pedig természetesen a Beatles zárja. Ezzel végleg elszakítja magát a zenekartól amit ő alapított és akik a családja voltak a 60-as évek folyamán. Elsiratja a Beatlest és kész tovább lépni. Gyönyörű dallam és szöveg. Nagy kedvencem!



5.) Happy Xmas (War Is Over) (1971) - Kislemez

Ez a csodás karácsonyi sláger John és Yoko közös szerzeménye. Nagyon szeretem a dallamát és remekül szól a népes gyermekkórus is. Nagyszerű ötletnek tartom hogy egyszerre működik karácsonyi dalként és béke himnuszként is. Az ötlet még az 1969-es béke-kampánytól eredeztethető amikor Johnék számos nagyvárosban óriásplakátokat rakattak ki "War is Over... If You Want It" felirattal. 



4.) Oh My Love (1971) - Album: Imagine

Én minden idők talán legszebb szerelmes dalának tartom. Szinte tökéletes a maga egyszerűségében. Gyönyörű a dallam, a hangszerelés ami szinte csak George Harrison akusztikus gitárjából és John zongorájából áll. A szöveg pedig nagyon költői és őszinte. Az otthoni demó felvételek tanusítják hogy már 1968-ban csiszolgatta a dallamot és a szöveget. 



3.) Working Class Hero (1970) - Album: Plastic Ono Band  

Ez az egyszerűségében is remekűm dal, amiben John csak egy szál akusztikus gitáron játszva énekel, számomra majdnem akkora kedvenc mint az Imagine. Legalább olyan tökéletesen megírt politikai állásfoglalás mint a híres slágere. Dalszövegét tekintve John egyik legjobb munkája. Első hallásra a brit társadalmi osztálykülönbségekről szól, de a szöveg nagyon összetett és sokan többféle képpen értelmezik. Azt gondolnánk egy ilyen egyszerű dalt nagyon gyorsan sikerült felvenni, pedig valójában több mint száz nekifutásra sikerült csak. Egy facebook posztomban részletesebben is bemutattam.



2.) Steel And Glass (1974) - Album: Walls And Bridges - Verzió: Take 8

Ez a kevésbé ismert dal a Walls And Bridges albumról azért szerepel ilyen előkelő helyen a listámon mert a zenéje nagyon megfogott. A szöveg keserű beszólogatós támadás egy be nem azonosítható személy ellen. A dallamában viszont van valami zseniális. John vokálja is nagyon jó főleg a vége felé mikor dúdolja a dallamot. Hangszerelését is nagyon szeretem főleg a gitárokat. A listára a "Take 8" változat került alap hangszereléssel valahogy jobban átjön a hangulat mint a szimfonikus zenekart is tartalmazó végső album változaton.



1.) Imagine (1971) - Album: Imagine 

Gondolom senki nem lepődik meg az első helyezetten. Messze kimagaslik a "mezőnyből". Egy igazi remekmű. Fölösleges is külön méltatnom a dallamot a szöveget vagy a hangszerelést hisz a dal úgy tökéletes ahogy van. Olyan érzés mintha mindig is ismertem volna és élénken emlékszem rá hogy már egész kis koromban lenyűgözött. Még semmit nem tudtam a Beatles-ről, de a nagymamám elmesélte hogy ezt egy John Lennon nevű ember énekli a békéről és a szeretetről, akinek ilyen érdekes kerek szemüvege volt és hogy egy őrült ember lelőtte az utcán. Szomorú voltam. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése