26.) Back Again In The USSR (1988) - 55%

Paul első csak feldolgozásokat tartalmazó lemezére az "orosz album"-ként is szoktak hivatkozni. Az anyagát egy hirtelen ötlettől vezérelve mindössze két nap altt rögzítették élőben a stúdióban és csak klasszikus rock and roll számokat tartalmaz, olyanokat amiket Paul fiatal korában szeretett hallgatni. Az album csak a Szovjetunióban jelent meg limitált példányszában, pár évvel később világszerte is kijött CD-n. Lennon-nak is volt egy hasonló tematikájú albuma, de Paul lemeze szerintem elég unalmasra sikeredett, semmi extra nincs rajta, nincsenek újraértelmezések sem, majd minden dal egy kaptafára készült, ezért nem is tudok könnyen jobb, vagy gyengébb felvételre rámutatni. 

A legismertebb sláger: That's All Right Mama
Az én kedvencem: Bring It On Home To Me
A leggyengébb: Crackin' Up


25.) Run Devil Run (1999) - 60%

Paul második főként feldolgozásokat tartalmazó albumával ismét fiatal korának kedvenc műfajához tér vissza nosztalgiázni. Linda 1998-as halála utáni gyász időszak leteltével elmondása szerint ezzel az albummal szeretett volna visszatérni a zenei gyökereihez. Az album különlegessége hogy a Pink Floyd legendás gitárosa David Gilmour is játszik az összes felvételen. Még néhány közös koncertet is lenyomtak. Szerintem jobban sikerült mint az 1988-as Back In The USSR, modernebb, frissebb a hangzása. A lemezre készült három eredeti McCartney szerzemény is a feldolgozásokhoz illeszkedő stílusban. A No Other Baby melankolikusabb újraértelmezése pedig tök jó lett! Még kislemez is kijött és videoklipp is készült hozzá.

A legismertebb sláger: Brown Eyed Handsome Man
Az én kedvencem: No Other Baby
A leggyengébb: Coquette


24.) Back To The Egg (1979) - 65%

Az utolsó Wings album előtt ismét két új taggal bővült a zenekar. Paul szeretett
volna egy nyers rockosabb lemezt készíteni, amivel újabb világ körüli turnéra lehetne indulni. Az a helyzet hogy ezek a nyers rock and roll számok eléggé középszerű sikeredtek a poposabb dallamos slágerzenék meg nagyon hiányoznak. Legalább öt videklippel és kislemezekkel próbálták promótálni, de nem igazán hozta a várakozásokat. A világkörüli turné is meghiusúlt, mivel Pault egy japán dutyiba zárták mert a Tokyo-i repülőtéren marihuánát találtak nála. Közvetetten ezek is hozzájárultak a Wings feloszlásához. A lemez jobb nótái közé tartozik a Getting Closer és az Old Siam Sir. 

A legismertebb sláger: Old Siam, Sir
Az én kedvencem: Getting Closer
A leggyengébb: Arrow Through Me


23.) Driving Rain (2001) - 65%

A közvélekedés szerint ez volna Paul leggyengébb csak új dalokat tartalmazó stúdió albuma. Azt hiszem ezzel nagyjából én is egyetértek. Hiába tartott ki a Flaming Pie-nál is jól bevált divatos irányzatokat kerülő, klasszikus soft-rock stílusnál, ezek a dalok most nem igazán sikerültek. Egy-két kivételtől eltekintve unalmas, felejthető számok lettek, ráadásul túl sok van belőlük. Az album játékideje több mint egy óra lett. Kellemes a From A Lover To A Friend, vagy a Heather című. Klasszikus sláger alapanyag csak az utolsó pillanatban az album végére illesztett Freedom lenne. Tetszett még a több mint 10 perces jammelős, keményebb rock nóta: Rinse The Raindrops.

A legismertebb sláger: Freedom
Az én kedvencem: From A Lover To A Friend
A leggyengébb: Spinning On An Axis


22.) McCartney II (1980) - 65%

Paul pontosan úgy ahogy a Beatles feloszlása közepette - tíz évvel korábban - a Wings feloszlása közben is elvonult hogy csináljon egy lemezt teljesen egymaga a saját kedvére kísérletezgetve. Ezen is hallhatunk fura, inkább gyenge instrumentális számokat, és szintetizátorral megtámogatott agyon effektelt elektronikus zenéket. Ezek közül szerintem baromira jól sikerült a Temporary Secretary című sláger ami stílusát tekintve baromira kilóg a McCartney életműből. Ilyen érdekes még a Darkroom című nóta is. Azért került még fel rá hagyományosabb dal is: Coming Up és a Waterfalls. Összességében mégis az egyik leggyengébb lemeznek tartom, mert van itt pár nagyon gyenge kísérletezgetés is.

A legismertebb sláger: Coming Up
Az én kedvencem: Temporary Secretary
A leggyengébb: Bogey Music


21.) McCartney (1970) - 70%

Paul első teljesen önálló albuma ez: minden egyes hangszeren ő játszik. Nagy részét házi körülmények között rögzítette és jellemző rájuk a kísérletezős módszer. Több ilyen közepes vagy gyengébb instrumentális szám is felkerült rá. A lemez felvételei titokban készültek a Beatles feloszlási folyamatának közepén. Paul éppen össze volt veszve a zenekar többi tagjaival. Depressziójából csak Linda és első közös gyermekük tudta kirángatni. Ez a kettős hangulat érződik is albumon, amin néhány igazi kis remekmű is helyt kapott: Junk, Maybe I'm Amazed. Ezen kívül nagyon szeretem még ezeket a kis "titkos gyöngyszemeket" is mint a Teddy Boy, vagy az album nagyszerű nyitószámát: The Lovely Linda. Mindig sajnálni fogom hogy csak 43 másodperces. 

A legismertebb sláger: Maybe I'm Amazed
Az én kedvencem: Maybe I'm Amazed
A leggyengébb: Kreen-Akrore

20.) Flowers In The Dirt (1989) - 75%

Ezzel az albummal a nyolcvanas évek végén Paul próbált visszatérni a hagyományos hangzású, pop-os soft-rock-os stílushoz. A dalok egy részét Elvis Costello-val közösen írták. A lemez listavezető lett az Egyesült Királyságban. Van itt néhány igazán jól sikerült sláger: This One, My Brave Face, We Got Married, de a dalok felét én személy szerint eléggé unalmasnak találom, amit Elvis Costello hatásának tudom be. Ettől függetlenül a leggyengébb szám Paul szerzeménye: Motor Of Love. Na ezt nem könnyű egynél több alkalommal meghallgatni. 



A legismertebb sláger: This One
Az én kedvencem: We Got Married
A leggyengébb: Motor Of Love


19.) Chaos And Creation In The Backyard (2005) - 75%

Bár kritikai és közönség siker lett az elég gyenge Driving Rain után, nálam mégsem jelent ez olyan nagy minőségi ugrást. Itt már van egy-két igazi McCartney gyöngyszem is: A Jenny Wren és az English Tea a bizonyíték rá hogy még mindig Paul tudja a legfülbemászóbb dallamokat kitalálni. Ezen kívül is vannak még kellems dalok, amik most inkább melankolikusabb hangulatúak. Kiemelkedő még a George Harrison-nak íródott Friends To Go. Az album összeképét tekintve viszont azt tudom mondani hogy sokkal jobb lemezeket is készített már. 




A legismertebb sláger: Jenny Wren
Az én kedvencem: Jenny Wren
A leggyengébb: A Certain Softness


18.) Red Rose Speedway (1973) - 75%

A második Wings lemezt eredetileg dupla albumra tervezték de az EMI ezt nem hagyta jóvá az előző Wild Life gyengébb bevételei miatt. Paulnak így szelektálnia kellett a dalok között és szerintem nem a legjobbakat sikerült kiválogatni. Itt jelent meg először az egyik klasszikus sláger a My Love. Az album végén Paul újra próbálkozik egy hosszabb négy számból álló egyveleggel félkész dalaiból. Nem lett rossz, de az Abbey Road egyvelegét azért nem közelíti meg. Van még itt egy nagyon izgalmas instrumentális szám a Loup (1st Indian On The Moon), de nekem a Little Lamb Dragonfly a kedvencem. A többi dal eléggé középszerű.

A legismertebb sláger: My Love
Az én kedvencem: Little Lamb Dragonfly
A leggyengébb: One More Kiss


17.) McCartney III (2020) - 75%

Paul legutóbbi albuma a covid járvány első hulláma alatt készült. Ahogy az előző két McCartney album, ezúttal is teljes egészében Paul önálló műve, amit az otthoni stúdiójában vett fel egyedül. Éppen ezért ezen is hallhatók majdnem teljesen instrumentális kísérletezgetések. Ezek nem olyan rosszak de nem ezek a kedvenceim. Van itt azért kitűnő sláger is: a Find My Way jó lett. Nagyon tetszik a Beck féle remix változata is. Paul-on egyszerűen nem érződik a kora amikor például a Slidin című dögös kemény rock zúzást hallgatja az ember. A három McCartney közül egyértelműen ez sikerült a legjobban.

A legismertebb sláger: Find My Way
Az én kedvencem: Slidin
A leggyengébb: Deep Deep Feeling


16.) Kisses On The Bottom (2012) - 80%

Ez Paul negyedik többségében feldolgozásokat tartalmazó albuma. Ezúttal viszont nem rock and roll dalokról van szó hanem klasszikus swing slágereket énekel. Ez pedig 70 évesen nagyon jól áll neki. Kitűnő swing zenekar állt össze mögötte Diana Krall vezetésével, Paul-nak csak énekelni kellett. A feldolgozások mind nagyon hangulatosra sikerültek, igazi easy listening lemezről van szó. Készült az albumra 2-3 eredeti McCartney szerzemény is ebben a stílusban. Ezek közül a My Valentine igen sikeres lett, azóta is majdnem minden koncerten elhangzik. Szeretem ezt albumot!


A legismertebb sláger: My Valentine
Az én kedvencem: It's Only A Paper Moon
A leggyengébb: Get Yourself Another Fool


15.) Pipes Of Peace (1983) - 80%

A remek Tug Of War után egy évvel jelent meg ez a lemez, ami egy nagyon hasonló minőségű folytatásnak is tekinthető. Szintén George Martin volt a producer, a dalok is hasonló stílusúak. Itt is van egy kitűnő alap-sláger a címadó Pipes Of Peace, nagy sikert arató kollaboráció ezúttal Michael Jackson-al, ez a Say Say Say. Jó kis album lett, dúdolható pop-slágerekkel, annyi csak a különbség hogy a Tug Of War-on több általam "remekműnek" titulált dal kapott helyet. Azért itt is akad gyenge töltelék-dal: A Hey Hey-t és a Tug Of Peace-t én nem nagyon tudom értelmezni.



A legismertebb sláger: Pipes Of Peace
Az én kedvencem: Pipes Of Peace
A leggyengébb: Hey Hey


14.) Give My Regards To Broad Street (1984) - 80%

Ez egy filmzene album ami főleg Beatles és korábbi McCartney feldolgozásokat tartalmaz. Az azonos című filmet Paul 1984-ben forgatta és gyakorlatilag videoklippek füzére amit egy egyszerű és értelmetlen történet próbál keretbe foglalni. Ehhez újra felvettek néhány Beatles, meg Wings sláger, de három új dal is írodott hozzá. Ezek közül a No More Lonely Nights egy szuper kis sláger lett! A lemez a Beatles slágerek miatt nagy siker lett, az értékelésem itt nem ezeknek hanem az album egészének, annak összeállításának szól. 



A legismertebb sláger: No More Lonely Nights
Az én kedvencem: No More Lonely Nights
A leggyengébb: Eleanor's Dream


13.) Wild Life (1971) - 80%

Az első Wings album nagyon más stílusú mint az előtte készült RAM-ekmű, ezért valamivel tovább tartott amíg megkedveltem és felfedeztem az értékeit. Inkább hosszabb, melankolikusabb rock-balladák vannak többségben a lemezen de hasonló stílusú az egyetlen feldolgozás is ami az albumra került: Love Is Strange, amin még a reggae hatás is érződik. Remek, élő koncertre tervezett hangszerelés jellemzi a Wild Life című dalt, de emlékezetes még a minden bizonnyal John-nak íródott Dear Friend, és még a Mumbo című jammelős dalt is szeretem. Csak egyetlen gyengébb szám töri meg az egységes színvonalat: A Bip Bop-ról még maga Paul is így nyilatkozott: "The weakest song i have ever written in my life"

A legismertebb sláger: Dear Friend
Az én kedvencem: Wild Life
A leggyengébb: Bip Bop


12.) Egypt Station (2018) - 80%

Paul 2018-as új albumához Greg Kurstint és Ryan Tedder kérte fel producernek. Mindketten fiatal és divatos producernek számítanak. A cél az volt hogy a már 76 éves McCartney új fiatal rajongókat nyerjen meg magának. Az album hangzása ezáltal eléggé modern, néhol meglepőnek és idegennek tartottam Paul szokásos stílusához képest, főleg a kislemezként is kiadott Fuh You esetében. Na az úgy szól mint valami felkapott Rihanna sláger. Ennek ellenére mégis megszerettem mert Paul még mindig tud igazi csak rá jellemző slágereket írni. Van itt remek zongorára írt ballada: I Don't Know, vagy pörgős rock and roll: Come On To Me, vagy hosszabb történetmesélős nóta: Despite Repeated Danger. Jó kis album lett ez. Paul számítása pedig be is jött vele, hosszú évek óta újra az album eladási listák élére került Amerikában. 

A legismertebb sláger: Fuh You
Az én kedvencem: Come On To Me
A leggyengébb: People Want Peace


11.) Memory Almost Full (2007) - 80%

A Chaos And Creation In The Backyard egyenes ágú folytatása, de nekem ez jobban tetszik. Kellemesebb vidám dalok vannak rajta többségében mint például az albumnyitó Dance Tonight, ami egy igaz instant-sláger lett. De én nagyon szeretem még a Vintage Clothes-t, és a keményebb rock számokat is mint a House Of Wax. Remek arányérzékkel lettek összeállítva most a dalok. Van még egy nagyon szép lírai zongorára íródott dal is a lemez végén: The End Of The End aminek az érdekessége hogy Paul gyakorlatilag írt egy dalt a saját temetésére. Összességében véve egy nagyon szuper kis album lett!


A legismertebb sláger: Dance Tonight
Az én kedvencem: Dance Tonight
A leggyengébb: Gratitude


10.) Venus And Mars (1975) - 85%

Ez egy szuper Wings album ami kitűnő folytatása az előző legendás Band On The Run-nak. Tele van fülbemászó sláger nótákkal. Nagyon emlékezetsre sikerült a címadó dal ami az album nyitánya. Ez, és a folytatása a Rock Show még mostanában is gyakran koncert-nyitó számok. Nagyon tetszik nekem a régimódi sanzon stílusban íródott You Gave Me The Answer, vagy a képregényes témájú Magneto And Titanium Man. Ezen az albumon már feltűnik egy másik Wings tag Jimmy McCulloch szerzeménye is és az is jó kis rock szám lett: Medicine Jar. A legnagyobb sláger viszont mégiscsak a Listen To What The Man Said, ami listavezető lett az amerikai toplistán.

A legismertebb sláger: Venus And Mars/Rock Show
Az én kedvencem: Venus And Mars/Rock Show
A leggyengébb: Call Me Back Again


9.) Press To Play (1986) - 85%

Mikor először hallgattam ezt az albumot nem igazán tetszett. Annyira más volt a stílusa és a hangzása mint a korábbiaknak. Mostanra viszont az egyik kedvencem lett. Paul szeretett volna egy modern, divatos new wave-es albumot, ezért az akkoriban menőnek számító Hugh Padgham-ot kérte fel producernek és a dalok többségét a 10cc gitáros Eric Stewart-al közösen írták. A korabeli kritikák sem voltak elájulva tőle, de manapság baromi jó érzés hallgatni ezt az igazi 80-as évek feelingű érdekes és izgalmas dalokat tartalmazó lemezt. Van itt vidám pop sláger: Press, de sötét hangulatú rock-balladák is: Talk More Talk, Pretty Little Head. Az It's Not True pedig óriási kedvencem lett! 

A legismertebb sláger: Press
Az én kedvencem: It's Not True
A leggyengébb: Stranglehold


8.) Wings At The Speed Of Sound (1976) - 85%

És még egy remek Wings album, szinte teljesen azonos szintre helyezném mint az előző Venus And Mars lemezt. Érdekessége hogy Paul ezen az albumon adta a legtöbb lehetőséget a zenekar más tagjainak is. Felkerült egy Denny Laine és egy Jimmy McCulloch szerzemény és további három dalt más énekel. Ez már-már azt a hatást kelti mintha a Wings egy igazi zenekar lett volna és nem Paul saját projektje. Négy uncsi, középszerű dalt leszámítva hét kitűnő sláger van itt. Ezekből a legismertebb a Let 'Em In, és a Silly Love Songs, ami a Paul rekordot döntő 27. listavezető szerzeménye lett karrierje során. Érdekes hogy az albumon érződik a korabeli diszkó hatás is. Nagyon szeretem még az albumzáró lírai Warm And Beautiful című dalt!

A legismertebb sláger: Silly Love Songs
Az én kedvencem: Warm And Beautiful
A leggyengébb: Cook Of The House


7.) London Town (1978) - 85%

Az utolsó előtti Wings albumon a folyamatosan változó összetételű zenekar éppen három fősre redukálódott de ez nem érződik a minőségén. Itt talán több középszerű töltelék zene került az albumra de az a három-négy kedvenc nagyon betalált nálam. Imádom az album címadó dalát, aztán a különleges hangulatú Don't Let It Bring You Down-t és aztán ott van az albumot záró Morse Moose And The Grey Goose, ami annyira dögös és semmire sem hasonlító nóta. Érdekes hogy mindhárom esetében társszerzői kreditet kapott Denny Laine is. Ebben az évben készült a Mull Of Kintyre című óriási skót témájú sláger, de az csak kislemezen jelent meg. 


A legismertebb sláger: With A Little Luck
Az én kedvencem: Morse Moose And The Grey Goose
A leggyengébb: Name And Address


6.) Flaming Pie (1997) - 85%

Egy újabb jól sikerült lemez a kilencvenes évekből, ami kritikaliag és eladási szempontból is nagy siker lett. (Csak a Spice Girls miatt nem lett listavezető.) Klasszikus McCartney album, kellően de nem túlzottan modernizált hangszereléssel. Nagyon el lettek találva az arányok. A dalok többsége szuper, igazi kimunkált slágerek is vannak itt. Nagyon szeretem a The World Tonight-ot vagy a Flaming Pie-t, de az album csúcspontja a Beautiful Night ami egy 1986 óta kiadatlan dal volt. Ringo dobol rajta és George Martin volt a producer. Szuper album, szinte nincs is rajta gyengébb vagy középszerű dal.


A legismertebb sláger: Young Boy
Az én kedvencem: Beautiful Night
A leggyengébb: Heaven On A Sunday


5.) Off The Ground (1993) - 85%

Ezt a sokak szerint átlagos albumot én nagyon kedvelem. Hasonló stílusban készült mint az előző Flowers In The Dirt. Néhány dal még  arról a lemezről maradt le. Az anyagot nagyrészt élőben rögzítették a stúdióban, ez pedig csak jót tett a klasszikus pop, soft-rock műfajú nótákhoz. Vannak itt nagyszerű slágerek mint a Hope Of Deliverance, vagy az Off The Ground, de nagyon szeretem az albumzáró Winedark Open Sea és a C'Mon People című dalokat is. A többi szám is nagyon kellemes, most is azt tudom mondani, hogy a két Elvis Costello kollaborációt tartom gyengébbnek.


A legismertebb sláger: Hope Of Deliverance
Az én kedvencem: Off The Ground
A leggyengébb: The Lovers That Never Were


4.) New (2013) - 90%

A New hat év kihagyás után az első csak új dalokat tartalmazó lemez Paul-tól és véleményem szerint hosszú évek óta a legjobb lett! Nagyon frissnek hat és úgy sikerült modernizálni a hangszerelését hogy az nem rugaszkodott el túlzottan a McCartney-stílustól. Szuper feel-good remekül dúdolható slágerekkel (mint az album címadó New) és dögös rock számokkal (mit az Everybod Out There) van tele. Nagyon szeretem még a nosztalgikus hangulatú On My Way To Work-öt, de van itt még lírai ballada is: Early Days. Nagyon egyben van az egész, bármikor szívesen hallgatom!



A legismertebb sláger: Queenie Eye
Az én kedvencem: On My Way To Work
A leggyengébb: Hosanna


3.) Tug Of War (1982) - 90%

A Wings feloszlása után ez az album egy igazi nagy korszakváltást jelöl Paul karrierjében. Komoly előkészületek után a legendás Beatles producert George Martint kérte fel az album készítéséhez. Igazi kiművelt kis remekmű született a munkájukból. Azért az egyik kedvencem mert egészen zseniális dalok is vannak itt: Tug Of War, Wanderlust. Aztán ezeken kívül is vannak nagyon jó nóták: Ballroom Dancing, The Pound Is Sinking, vagy a Lennon tiszteletére íródott Here Today. A legnagyob sláger mégis a Stevie Wonder-ral közös két dalból került ki: Az Ebony And Ivory szinte minden toplistát vezette akkoriban. Összességében tekintve is egy nagyon egységes színvonalú szuper lemez ez!

A legismertebb sláger: Ebony And Ivory
Az én kedvencem: Wanderlust
A leggyengébb: Dress Me Up As A Robber


2.) Band On The Run (1973) - 95%

Ez a legendás album a Wings korszak legjobban sikerült lemeze. Szinte kivétel nélkül csak sláger zenék kerültek rá, amik a rock különböző stílusaiban szólalnak meg: Vannak itt igazán dögös keményebb számok: Let Me Roll It vagy a Jet amik azóta sem hiányozhatnak a koncertekről, vagy az emlékezetes váltásokkal tarkított Band On The Run, a pörgős, vidám Mrs. Vandebilt is elég népszerű. Nagyon szeretem még az album-záró Nineteen-Hundred And Eighty-Five című dalt, amiben Paul hatalmasat énekel. Nem könnyű kedvencet választani erről az albumról. A lemez egyetlen hibája hogy a stílusát nagyon megtöri a Bluebird és Mamunia című szerintem jóval gyengébbre sikerült nóta. 
 
A legismertebb sláger: Band On The Run
Az én kedvencem: Nineteen-Hundred And Eighty-Five
A leggyengébb: Mamunia


1.) Ram (1971) - 100%

John, George és Ringo a hetvenes évek elején jártak szóló pályafutásuk csúcsán. Ezekben az években teljesedett ki igazán kreativitásuk. Paulnál sincs ez másként. Egyértelműen a legjobb lemez ami McCartney hosszú Beatles utáni pályafutása alatt megjelent. Közvetlenül a Wings korszak előtt vagyunk, így a dalok többsége még nem élő koncertre lett hangolva, inkább egy gondosan kimunkált stúdióanyag ez, ami a Beatles remek fehér albumára emlékeztet. Szinte kivétel nélkül szeretem minden dalát: Pl.: Too Many People, amin John annyira megsértődött hogy elkezdődött egy albumokon átívelő üzengetés az egykori szerzőpáros között, vagy az epikus Long Haird Lady, vagy a zseniálisan építkező The Back Seat Of My Car. A csúcspont mégis az Uncle Albert - Admiral Halsey című fülbemászó egyveleg, ami Paul első listavezető kislemeze lett az Egyesült Államokban.

A legismertebb sláger: Uncle Albert - Admiral Halsey
Az én kedvencem: Uncle Albert - Admiral Halsey
A leggyengébb: Ram On


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése